WPML Multilingual CMS 4.8.5 - en to it_IT translation catalogue (1381 entries)

en:  %s translation
it_IT: Traduzione di %s

en:  - (needs update)
it_IT:  - (necessita aggiornamento)

en:  See our %s to learn more.
it_IT:  Consulta la nostra %s per saperne di più.

en:  elements
it_IT:  elementi

en:  for
it_IT:  per

en: %1$s (current locale: %2$s) - suggested locale(s): %3$s
it_IT: %1$s (locale attuale: %2$s) - locale suggerito: %3$s

en: %1$s Translation
it_IT: Traduzione %1$s

en: %1$s and %2$s
it_IT: %1$s e %2$s

en: %1$s is not translated. %2$sClick here to make this post type translatable.%3$s
it_IT: %1$s non è tradotto. %2$sClicca qui per rendere questo tipo di post traducibile.%3$s

en: %1$s is translated via WPML. %2$sClick here to change translation options.%3$s
it_IT: %1$s è tradotto tramite WPML. %2$sClicca qui per modificare le opzioni di traduzione.%3$s

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
it_IT: %1$s lavori aggiunti all'Editor di Traduzione Avanzato.

en: %1$s terms (in original language)
it_IT: Termini %1$s (nella lingua originale)

en: %1$sLearn how to translate %2$s content manually%3$s %4$sAlternatively, to translate %5$s content using the Advanced Translation Editor, automatic translation, professional services, or by other users on your site %6$supgrade to WPML CMS account%7$s.
it_IT: %1$sScopri come tradurre il contenuto di %2$s manualmente%3$s %4$sIn alternativa, per tradurre il contenuto di %5$s utilizzando l'Editor di Traduzione Avanzato, la traduzione automatica, i servizi professionali o da altri utenti del tuo sito %6$saggiorna all'account WPML CMS%7$s.

en: %1$sLearn how to translate %2$s content%3$s
it_IT: %1$sScopri come tradurre il contenuto di %2$s%3$s

en: %1$sMenu synchronization%2$s will sync the menu structure from the default language of %3$s to the secondary languages.
it_IT: La %1$ssincronizzazione del menu%2$s sincronizzerà la struttura del menu dalla lingua predefinita di %3$s alle lingue secondarie.

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
it_IT: %1s non può ricevere automaticamente feedback sulla traduzione. Si prega di accedere al sito web di %1s e segnalare questi problemi manualmente.

en: %d day | %d days
it_IT[0]: %d giorno
it_IT[1]: %d giorni

en: %d feedback was permanently deleted. | %d feedback were permanently deleted.
it_IT[0]: %d feedback è stato eliminato permanentemente.
it_IT[1]: %d feedback sono stati eliminati permanentemente.

en: %d feedback was restored. | %d feedback were restored.
it_IT[0]: %d feedback è stato ripristinato.
it_IT[1]: %d feedback sono stati ripristinati.

en: %d feedback was trashed. | %d feedback were trashed.
it_IT[0]: %d feedback è stato cestinato.
it_IT[1]: %d feedback sono stati cestinati.

en: %d feedback was updated. | %d feedback were updated.
it_IT[0]: %d feedback è stato aggiornato.
it_IT[1]: %d feedback sono stati aggiornati.

en: %d hour | %d hours
it_IT[0]: %d ora
it_IT[1]: %d ore

en: %d items remaining...
it_IT: %d elementi rimanenti...

en: %d minute | %d minutes
it_IT[0]: %d minuto
it_IT[1]: %d minuti

en: %s are currently hidden to visitors.
it_IT: %s sono attualmente nascosti ai visitatori.

en: %s is currently hidden to visitors.
it_IT: %s è attualmente nascosto ai visitatori.

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
it_IT: %s è definito nel tuo tema. Il selettore di lingua può essere personalizzato solo utilizzando il CSS del tema.

en: %s item | %s items
it_IT[0]: Elemento %s
it_IT[1]: Elementi %s

en: %s orphan comments found.
it_IT: %s commenti orfani trovati.

en: %s translation assigned to local translator
it_IT: Traduzione %s assegnata al traduttore locale

en: %s translation awaiting first available translator
it_IT: Traduzione %s in attesa del primo traduttore disponibile

en: %s: Waiting for automatic translation
it_IT: %s: In attesa di traduzione automatica

en: %sEnable automatic translation for drafts%s
it_IT: %sAbilita la traduzione automatica per le bozze%s

en: %sWarning:%s Edits you're about to make will be lost
it_IT: %sAttenzione:%s Le modifiche che stai per fare andranno perse

en: (No title for this post yet)
it_IT: (Nessun titolo per questo post ancora)

en: (allowed: %s)
it_IT: (consentiti: %s)

en: (missing title)
it_IT: (titolo mancante)

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
it_IT: * Ricorda, il tuo nome utente per %1$s è %2$s. Se hai bisogno di aiuto con la password, usa il reset della password nella pagina di accesso.

en: * The clean task may take several minutes to complete.
it_IT: * L'attività di pulizia potrebbe richiedere diversi minuti per completarsi.

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
it_IT: * Il tuo tema ha un file %s, che imposta i valori predefiniti per WPML.

en: -- Please select --
it_IT: -- Seleziona --

en: --None--
it_IT: --Nessuno--

en: --select--
it_IT: --seleziona--

en: ...and %d more translations.
it_IT: ...e altre %d traduzioni.

en: 1. Translate these strings:
it_IT: 1. Traduci queste stringhe:

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
it_IT: Stai aggiornando un post duplicato.

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
it_IT: 2. Quando hai finito di tradurre, torna qui ed esegui di nuovo la sincronizzazione del menu. Questo utilizzerà le stringhe che hai tradotto per aggiornare i menu.

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
it_IT: Per non perdere le tue modifiche, WPML imposterà questo post per essere tradotto in modo indipendente.

en: <i>%s</i> integration
it_IT: Integrazione di <i>%s</i>

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>
    			 <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
it_IT: <p>Alcuni termini tassonomici non sono sincronizzati tra le lingue. Ciò significa che il contenuto in alcune lingue non avrà i tag o le categorie corrette.</p>
    			 <p>Per sincronizzare le tassonomie, è necessario esaminare ciascuna di esse dall'elenco seguente e cliccare sul pulsante “Aggiorna gerarchia della tassonomia”.</p>

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %1$s and above. To upgrade from version %2$s, first, download <a%3$s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
it_IT: <strong>Avviso WPML:</strong> Gli aggiornamenti a questa versione sono supportati solo dalle versioni %1$s e successive. Per aggiornare dalla versione %2$s, prima scarica <a%3$s>2.0.4</a>, esegui l'aggiornamento del DB e poi passa a questa versione.

en: A New Site Key Is Required
it_IT: È richiesta una nuova chiave del sito

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
it_IT: Un'estensione PHP ha interrotto il caricamento del file. PHP non fornisce un modo per determinare quale estensione ha causato l'interruzione del caricamento del file; esaminare l'elenco delle estensioni caricate con phpinfo() potrebbe essere d'aiuto.

en: A different domain per language
it_IT: Un dominio diverso per lingua

en: A page
it_IT: Una pagina

en: A user does not have a proper license to enable ATE.
it_IT: Un utente non ha una licenza valida per abilitare ATE.

en: AJAX Error:
it_IT: Errore AJAX:

en: Above post
it_IT: Sopra il post

en: Accordion Item: Content
it_IT: Elemento Accordion: Contenuto

en: Accordion Item: Label
it_IT: Elemento Accordion: Etichetta

en: Accordion: Content
it_IT: Accordion: Contenuto

en: Accordion: Header
it_IT: Accordion: Intestazione

en: Accordion: Title
it_IT: Accordion: Titolo

en: Action
it_IT: Azione

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Activate a translation service
it_IT: Attiva un servizio di traduzione

en: Activate a translation service that's not listed here
it_IT: Attiva un servizio di traduzione non elencato qui

en: Activated
it_IT: Attivato

en: Activating...
it_IT: Attivazione in corso...

en: Activation Key
it_IT: Chiave di attivazione

en: Active
it_IT: Attivo

en: Add %s
it_IT: Aggiungi %s

en: Add / Remove languages
it_IT: Aggiungi / Rimuovi lingue

en: Add Language
it_IT: Aggiungi Lingua

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
it_IT: Aggiungi un elenco separato da virgole degli argomenti URL che vuoi che WPML passi quando si cambia lingua.

en: Add a language switcher
it_IT: Aggiungi un selettore di lingua

en: Add a new language switcher to a menu
it_IT: Aggiungi un nuovo selettore di lingua a un menu

en: Add a new language switcher to a widget area
it_IT: Aggiungi un nuovo selettore di lingua a un'area widget

en: Add a note to the administrator
it_IT: Aggiungi una nota all'amministratore

en: Add a note to the translator
it_IT: Aggiungi una nota al traduttore

en: Add menu translation:  %s
it_IT: Aggiungi traduzione del menu: %s

en: Add new Translation Priority
it_IT: Aggiungi nuova Priorità di Traduzione

en: Add note for the translators
it_IT: Aggiungi nota per i traduttori

en: Add the following line:
it_IT: Aggiungere la seguente riga:

en: Add translation
it_IT: Aggiungi traduzione

en: Add translation to %s
it_IT: Aggiungi traduzione a %s

en: Adding language failed.
it_IT: Aggiunta della lingua fallita.

en: Adding translation for: %s.
it_IT: Aggiunta traduzione per: %s.

en: Additional CSS
it_IT: CSS aggiuntivo

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
it_IT: Aggiunge informazioni sulla lingua ai post e alle tassonomie a cui mancano queste informazioni.

en: Adjust IDs for multilingual functionality
it_IT: Regola gli ID per la funzionalità multilingua

en: Admin
it_IT: Amministratore

en: Admin language
it_IT: Lingua di amministrazione

en: Admin replied
it_IT: L'amministratore ha risposto

en: Administrator for %s
it_IT: Amministratore per %s

en: Advanced Translation Editor
it_IT: Editor di traduzione avanzato

en: Advanced settings
it_IT: Impostazioni avanzate

en: Affected Taxonomies
it_IT: Tassonomie Interessate

en: Alert Content: Alert
it_IT: Contenuto avviso: Avviso

en: Alert: Description
it_IT: Avviso: Descrizione

en: Alert: Title
it_IT: Avviso: Titolo

en: All
it_IT: Tutto

en: All Languages
it_IT: Tutte le lingue

en: All Translation Priorities
it_IT: Tutte le Priorità di Traduzione

en: All categories and tags will be translated if possible.
it_IT: Tutte le categorie e i tag saranno tradotti se possibile.

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
it_IT: Tutti i selettori di lingua nel tuo sito sono influenzati dalle impostazioni in questa sezione.

en: All languages
it_IT: Tutte le lingue

en: All languages are currently displayed.
it_IT: Tutte le lingue sono attualmente visualizzate.

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
it_IT: Tutte le lingue sono attualmente visualizzate. Scegli cosa fare quando le lingue del sito sono nascoste.

en: All term names updated
it_IT: Tutti i nomi dei termini aggiornati

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
it_IT: Tutti i dati di traduzione andranno persi se reimposti i dati di WPML. Non potranno essere recuperati in seguito.

en: Allow translating the login and registration pages
it_IT: Consenti la traduzione delle pagine di accesso e registrazione

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
it_IT: Permette di collegare le traduzioni esistenti dopo aver modificato la definizione (nome) dei post personalizzati

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
it_IT: Permette di collegare le traduzioni esistenti dopo aver modificato la definizione (nome) delle tassonomie personalizzate

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
it_IT: Chiedi sempre feedback (nessun limite di tempo per il feedback)

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
it_IT: Reindirizza sempre i visitatori in base alla lingua del browser (reindirizza alla home page se mancano le traduzioni)

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
it_IT: Un tentativo di aprire l'URL specificato come pagina radice è fallito con il seguente errore:

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
it_IT: È stata inviata un'email a %s per segnalare il problema. Si prega di controllare la propria email per un feedback da parte loro.

en: Anchor Text: Primary Content
it_IT: Testo ancoraggio: Contenuto principale

en: Anchor Text: Secondary Content
it_IT: Testo ancoraggio: Contenuto secondario

en: Animated Headline: After text
it_IT: Titolo animato: Testo dopo

en: Animated Headline: Before text
it_IT: Titolo animato: Testo prima

en: Animated Headline: Highlighted text
it_IT: Titolo animato: Testo evidenziato

en: Animated Headline: Link URL
it_IT: Titolo animato: URL del link

en: Animated Headline: Rotating text
it_IT: Titolo animato: Testo rotante

en: Any changes you make will be lost the next time you send this page for translation.
it_IT: Qualsiasi modifica che fai andrà persa la prossima volta che mandi questa pagina per la traduzione.

en: Apply
it_IT: Applica

en: Apply changes
it_IT: Applica modifiche

en: Apply to all users
it_IT: Applica a tutti gli utenti

en: Approved
it_IT: Approvato

en: Archive: Cards Read More Text
it_IT: Archivio: Testo Leggi di più

en: Archive: Cards Separator
it_IT: Archivio: Separatore schede

en: Archive: Classic Read More Text
it_IT: Archivio: Testo Leggi di più classico

en: Archive: Classic Separator
it_IT: Archivio: Separatore classico

en: Archive: Next Label
it_IT: Archivio: Etichetta Successivo

en: Archive: Nothing Found Message
it_IT: Archivio: Messaggio Nessun risultato trovato

en: Archive: Previous Label
it_IT: Archivio: Etichetta Precedente

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa lingua?%sTUTTI i dati associati a questa lingua saranno CANCELLATI!

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
it_IT: Sei sicuro di voler reimpostare tutti i dati di traduzione e lingua? Questa operazione non può essere annullata!

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
it_IT: Sei sicuro di voler ripristinare le impostazioni predefinite?

en: As early as possible
it_IT: Il prima possibile

en: As this site uses Elementor, changes you make here might not be visible on the front-end. In this case, go to Elementor settings and clear its cache.
it_IT: Poiché questo sito utilizza Elementor, le modifiche apportate qui potrebbero non essere visibili sul front-end. In questo caso, vai alle impostazioni di Elementor e cancella la sua cache.

en: Ask for feedback about translated content that was %1$s in the last %2$s %3$s
it_IT: Chiedi feedback sui contenuti tradotti che sono stati %1$s negli ultimi %2$s %3$s

en: Assign
it_IT: Assegna

en: Assign translation status to duplicated content
it_IT: Assegna lo stato di traduzione al contenuto duplicato

en: At your service
it_IT: Al tuo servizio

en: Audio: Embed Code
it_IT: Audio: Codice incorporamento

en: Authentication failed ( serviceId: %d )
it_IT: Autenticazione fallita ( serviceId: %d )

en: Author: Archive Text
it_IT: Autore: Testo archivio

en: Author: Archive URL
it_IT: Autore: URL archivio

en: Author: Bio
it_IT: Autore: Biografia

en: Author: Link
it_IT: Autore: Link

en: Author: Name
it_IT: Autore: Nome

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
it_IT: Accesso e uscita automatici degli utenti da tutti i domini

en: Auto-generated title. Click to edit.
it_IT: Titolo generato automaticamente. Clicca per modificare.

en: Automatic
it_IT: Automatico

en: Automatic Translation
it_IT: Traduzione Automatica

en: Automatic translation
it_IT: Traduzione automatica

en: Automatically clear the cache when strings are translated
it_IT: Svuota automaticamente la cache quando le stringhe vengono tradotte

en: Automatically detect best options for translating image texts (alt, caption, title)
it_IT: Rileva automaticamente le opzioni migliori per tradurre i testi delle immagini (alt, didascalia, titolo)

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_textdomain'
it_IT: Carica automaticamente il file .mo del tema usando “load_textdomain”

en: Available
it_IT: Disponibile

en: Available Stack Size
it_IT: Dimensione dello stack disponibile

en: Average rating - %s
it_IT: Valutazione media - %s

en: Back
it_IT: Indietro

en: Back to languages
it_IT: Torna alle lingue

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Backwards compatibility
it_IT: Compatibilità con versioni precedenti

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
it_IT: Poiché la crittografia non è supportata sul tuo host, i dati avranno solo una codifica di base con l'algoritmo base64.

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
it_IT: Prima di poter iniziare a inviare contenuti per la traduzione, devi completare una breve configurazione.

en: Below post
it_IT: Sotto il post

en: Blockquote: Content
it_IT: Citazione: Contenuto

en: Blockquote: Tweet button label
it_IT: Citazione: Etichetta pulsante Tweet

en: Blog posts from the site's default language, or translations when they exist
it_IT: Articoli del blog dalla lingua predefinita del sito, o traduzioni quando esistono

en: Blue
it_IT: Blu

en: Border
it_IT: Bordo

en: Breadcrumbs: Home Label Text
it_IT: Breadcrumb: Testo etichetta Home

en: Browser language redirect
it_IT: Reindirizzamento in base alla lingua del browser

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
it_IT: Il reindirizzamento in base alla lingua del browser potrebbe influenzare l'indicizzazione del tuo sito

en: Bulk Actions
it_IT: Azioni di massa

en: Button: Link
it_IT: Pulsante: Link

en: Button: Link URL
it_IT: Pulsante: URL link

en: Button: Text
it_IT: Pulsante: Testo

en: Call to Action: Button link
it_IT: Chiamata all'azione: Link pulsante

en: Call to Action: Button text
it_IT: Chiamata all'azione: Testo pulsante

en: Call to Action: Heading
it_IT: Chiamata all'azione: Intestazione

en: Call to Action: Text
it_IT: Chiamata all'azione: Testo

en: Call to action: button
it_IT: Chiamata all'azione: pulsante

en: Call to action: description
it_IT: Chiamata all'azione: descrizione

en: Call to action: link
it_IT: Chiamata all'azione: link

en: Call to action: ribbon title
it_IT: Chiamata all'azione: titolo del nastro

en: Call to action: title
it_IT: Chiamata all'azione: titolo

en: Callout: Call to action text
it_IT: Richiamo: Testo chiamata all'azione

en: Callout: Heading
it_IT: Richiamo: Intestazione

en: Callout: Link
it_IT: Richiamo: Link

en: Callout: Text
it_IT: Richiamo: Testo

en: Can I have completely different designs for translations?
it_IT: Posso avere design completamente diversi per le traduzioni?

en: Can I use my free automatic translation quota with the Classic Translation Editor?
it_IT: Posso utilizzare la mia quota di traduzione automatica gratuita con l'Editor di traduzione classico?

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
it_IT: Impossibile creare un duplicato. Una traduzione è in corso.

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
it_IT: Impossibile modificare questo elemento perché è attualmente nel cestino di traduzione.

en: Canvas Content: Canvas
it_IT: Contenuto canvas: Canvas

en: Card: Anchor Link
it_IT: Scheda: Link ancoraggio

en: Card: Anchor Text Primary Content
it_IT: Scheda: Contenuto testo principale ancoraggio

en: Card: Anchor Text Secondary Content
it_IT: Scheda: Contenuto testo secondario ancoraggio

en: Card: Back Text Content
it_IT: Scheda: Contenuto testo retro

en: Card: Front Text Content
it_IT: Scheda: Contenuto testo fronte

en: Change
it_IT: Cambia

en: Change default language
it_IT: Cambia lingua predefinita

en: Change language
it_IT: Cambia lingua

en: Change menu order for %s
it_IT: Cambia l'ordine del menu per %s

en: Check for orphan comments
it_IT: Controlla i commenti orfani

en: Check for updates
it_IT: Controlla gli aggiornamenti

en: Check status and get translations
it_IT: Controlla lo stato e ottieni le traduzioni

en: Checking...
it_IT: Controllo in corso...

en: Choose
it_IT: Scegli

en: Choose a menu
it_IT: Scegli un menu

en: Choose a widget area
it_IT: Scegli un'area widget

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
it_IT: Scegli come determinare in quale lingua i visitatori vedono i contenuti

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
it_IT: Scegli se le traduzioni devono essere pubblicate quando ricevute. Nota: Se è selezionato Pubblica, la traduzione sarà pubblicata solo se il documento originale è pubblicato quando la traduzione viene ricevuta.

en: Choose language:
it_IT: Scegli la lingua:

en: Choose what to do when translating content with this field:
it_IT: Scegli cosa fare quando traduci contenuti con questo campo:

en: Choose which menu to display your language switcher
it_IT: Scegli quale menu utilizzare per visualizzare il selettore di lingua

en: Choose which widget to display your language switcher
it_IT: Scegli quale widget utilizzare per visualizzare il selettore di lingua

en: Classic Translation Editor
it_IT: Editor di traduzione classico

en: Clean orphan comments
it_IT: Pulisci i commenti orfani

en: Clean up
it_IT: Pulizia

en: Clear all colors
it_IT: Cancella tutti i colori

en: Clear cache now
it_IT: Svuota la cache ora

en: Clear language information and repopulate languages
it_IT: Cancella le informazioni sulla lingua e ripopola le lingue

en: Clear log
it_IT: Cancella registro

en: Clear the cache in WPML
it_IT: Cancella la cache in WPML

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close banner
it_IT: Chiudi banner

en: Code
it_IT: Codice

en: Color themes:
it_IT: Temi di colore:

en: Communication error
it_IT: Errore di comunicazione

en: Communication:
it_IT: Comunicazione:

en: Complete
it_IT: Completo

en: Complete the %s translation
it_IT: Completa la traduzione %s

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
it_IT: Completato: %1$d articoli sono stati elaborati per “%2$s”.

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
it_IT: La configurazione per la compatibilità tra i tuoi plugin attivi e il tema viene aggiornata automaticamente su base giornaliera.

en: Configure
it_IT: Configura

en: Configure WPML
it_IT: Configura WPML

en: Connect this post?
it_IT: Collegare questo post?

en: Connect with translations
it_IT: Connetti con le traduzioni

en: Contact Form: Button Text
it_IT: Modulo di contatto: Testo pulsante

en: Contact Form: Checkbox Text
it_IT: Modulo di contatto: Testo casella di controllo

en: Contact Form: Email Field Placeholder
it_IT: Modulo di contatto: Segnaposto campo Email

en: Contact Form: Name Field Placeholder
it_IT: Modulo di contatto: Segnaposto campo Nome

en: Contact Form: Phone Field Placeholder
it_IT: Modulo di contatto: Segnaposto campo Telefono

en: Contact Form: Redirect Link
it_IT: Modulo di contatto: Link di reindirizzamento

en: Contact Form: Subject Field Placeholder
it_IT: Modulo di contatto: Segnaposto campo Oggetto

en: Contact Form: Success Message
it_IT: Modulo di contatto: Messaggio di successo

en: Contact Form: Terms and Conditions
it_IT: Modulo di contatto: Termini e condizioni

en: Contact Form: Your Message Placeholder
it_IT: Modulo di contatto: Segnaposto Il tuo messaggio

en: Container: Link URL
it_IT: Contenitore: URL link

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Content Area: Content
it_IT: Area contenuto: Contenuto

en: Content Slider: Slide call to action link
it_IT: Slider contenuto: Link chiamata all'azione diapositiva

en: Content Slider: Slide call to action text
it_IT: Slider contenuto: Testo chiamata all'azione diapositiva

en: Content Slider: Slide content
it_IT: Slider contenuto: Contenuto diapositiva

en: Content Slider: Slide heading
it_IT: Slider contenuto: Intestazione diapositiva

en: Copied From the Original
it_IT: Copiato dall'originale

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy content from %s
it_IT: Copia il contenuto da %s

en: Copy from original
it_IT: Copia dall'originale

en: Copy from original to translation
it_IT: Copia dall'originale alla traduzione

en: Copy once
it_IT: Copia una volta

en: Copy publishing date to translations
it_IT: Copia la data di pubblicazione nelle traduzioni

en: Copy taxonomy to translations
it_IT: Copia la tassonomia nelle traduzioni

en: Copy to all languages
it_IT: Copia in tutte le lingue

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
it_IT: Corregge l'assegnazione del tipo di post per le traduzioni di tipi di post personalizzati nel caso in cui qualcosa sia andato storto.

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
it_IT: Corregge il conteggio dei termini nel caso in cui qualcosa sia andato storto con i contenuti tradotti.

en: Corrected by:
it_IT: Corretto da:

en: Could not fetch the status from %s.
it_IT: Impossibile recuperare lo stato da %s.

en: Could not send the report to %s.
it_IT: Impossibile inviare il rapporto a %s.

en: Counter: Number Prefix
it_IT: Contatore: Prefisso numero

en: Counter: Number Suffix
it_IT: Contatore: Suffisso numero

en: Counter: Prefix
it_IT: Contatore: Prefisso

en: Counter: Starting number
it_IT: Contatore: Numero iniziale

en: Counter: Suffix
it_IT: Contatore: Suffisso

en: Counter: Title
it_IT: Contatore: Titolo

en: Create duplicate
it_IT: Crea duplicato

en: Create root page.
it_IT: Crea pagina radice.

en: Creating new tables...
it_IT: Creazione di nuove tabelle...

en: Current language
it_IT: Lingua corrente

en: Current language background color
it_IT: Colore di sfondo della lingua corrente

en: Current language font color
it_IT: Colore del font della lingua corrente

en: Current page
it_IT: Pagina corrente

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Custom fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Custom flag
it_IT: Bandiera personalizzata

en: Custom language switchers
it_IT: Selettori di lingua personalizzati

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
it_IT: inserisci i selettori di WPML in posizioni personalizzate

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
it_IT: Hai bisogno di più opzioni? Scopri come puoi %s.

en: Custom taxonomies
it_IT: Tassonomie personalizzate

en: Customize
it_IT: Personalizza

en: Customize the language switcher
it_IT: Personalizza il selettore di lingua

en: Data saved
it_IT: Dati salvati

en: Date
it_IT: Data

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Deactivate WPML Page Builders
it_IT: Disattiva WPML Page Builders

en: Debug information
it_IT: Informazioni di debug

en: Default admin language (currently %s)
it_IT: Lingua di amministrazione predefinita (attualmente %s)

en: Default admin language:
it_IT: Lingua di amministrazione predefinita:

en: Default flag format
it_IT: Formato bandiera predefinito

en: Default language (currently %s)
it_IT: Lingua predefinita (attualmente %s)

en: Default locale
it_IT: Locale predefinito

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete content
it_IT: Elimina contenuto

en: Delete language switcher
it_IT: Elimina selettore di lingua

en: Delete permanently
it_IT: Elimina definitivamente

en: Deleted comments:
it_IT: Commenti eliminati:

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Detailed error log
it_IT: Registro errori dettagliato

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Different languages in directories
it_IT: Lingue diverse nelle directory

en: Disable browser language redirect
it_IT: Disabilita il reindirizzamento in base alla lingua del browser

en: Disable cache for language switcher templates
it_IT: Disabilita la cache per i modelli del selettore di lingua

en: Disable this feature
it_IT: Disabilita questa funzionalità

en: Dismiss
it_IT: Ignora

en: Dismiss this notice.
it_IT: Ignora questo avviso.

en: Display Flag
it_IT: Mostra bandiera

en: Display alternative languages in the HEAD section.
it_IT: Visualizza le lingue alternative nella sezione HEAD.

en: Display hidden languages
it_IT: Visualizza lingue nascoste

en: Display mode for blog posts has changed
it_IT: La modalità di visualizzazione per gli articoli del blog è cambiata

en: Display on language:
it_IT: Visualizza nella lingua:

en: Divider: Text
it_IT: Divisore: Testo

en: Do not make '%s' translatable
it_IT: Non rendere “%s” traducibile

en: Do not publish the post translations
it_IT: Non pubblicare le traduzioni del post

en: Do not show it
it_IT: Non mostrarlo

en: Do nothing
it_IT: Non fare nulla

en: Do you really want to remove this item?
it_IT: Vuoi davvero rimuovere questo elemento?

en: Do you want the WordPress admin to be in a different language?
it_IT: Vuoi che l'amministrazione di WordPress sia in una lingua diversa?

en: Do you want to continue?
it_IT: Vuoi continuare?

en: Don't show this warning again
it_IT: Non mostrare più questo avviso

en: Don't show translated taxonomies in Translation Editor
it_IT: Non mostrare le tassonomie tradotte nell'Editor di Traduzione

en: Don't translate
it_IT: Non tradurre

en: Done
it_IT: Fatto

en: Done!
it_IT: Fatto!

en: Done.
it_IT: Fatto.

en: Download
it_IT: Scarica

en: Drag and drop the languages to change their order
it_IT: Trascina e rilascia le lingue per cambiare il loro ordine

en: Dropdown
it_IT: Menu a discesa

en: Dropdown Content: Dropdown
it_IT: Contenuto menu a discesa: Menu a discesa

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Duplicate featured image from original
it_IT: Duplica l'immagine in evidenza dall'originale

en: Duplicate featured image to translations
it_IT: Duplica l'immagine in evidenza nelle traduzioni

en: Duplicate image texts (alt, caption, title) for all feature images to all languages
it_IT: Duplica i testi delle immagini (alt, didascalia, titolo) per tutte le immagini in evidenza in tutte le lingue

en: Duplicate of default language
it_IT: Duplicato della lingua predefinita

en: Duplicate texts (alt, caption, title) for all media to all languages
it_IT: Duplica i testi (alt, didascalia, titolo) per tutti i media in tutte le lingue

en: Duplicate uploaded media from original
it_IT: Duplica i media caricati dall'originale

en: Duplicate uploaded media to translations
it_IT: Duplica i media caricati nelle traduzioni

en: Duplicating content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
it_IT: Duplicazione dei contenuti: %d rimanenti. Rimani qui fino al completamento. Potrebbe richiedere alcuni minuti.

en: Duplicating content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
it_IT: Duplicazione dei contenuti: 0 rimanenti. Rimani qui fino al completamento. Potrebbe richiedere alcuni minuti.

en: Duplicating featured content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
it_IT: Duplicazione dei contenuti in evidenza: %d rimanenti. Rimani qui fino al completamento. Potrebbe richiedere alcuni minuti.

en: Duplicating featured content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
it_IT: Duplicazione dei contenuti in evidenza: 0 rimanenti. Rimani qui fino al completamento. Potrebbe richiedere alcuni minuti.

en: E-mail sent to translation service
it_IT: E-mail inviata al servizio di traduzione

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
it_IT: Ogni utente può scegliere la lingua di amministrazione. Puoi modificare le tue preferenze linguistiche visitando la tua <a href="%s">pagina del profilo</a>.

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Anyway (Not Recommended)
it_IT: Modifica comunque (Sconsigliato)

en: Edit Footer Language Switcher
it_IT: Modifica Selettore di Lingua del Piè di Pagina

en: Edit Languages
it_IT: Modifica Lingue

en: Edit Menu Language Switcher
it_IT: Modifica Selettore di Lingua del Menu

en: Edit Post Translations Language Switcher
it_IT: Modifica Selettore di Lingua delle Traduzioni dei Post

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
it_IT: Modifica Selettore di Lingua delle Azioni Shortcode

en: Edit Translation Priority
it_IT: Modifica Priorità di Traduzione

en: Edit Widget Area Language Switcher
it_IT: Modifica Selettore di Lingua dell'Area Widget

en: Edit feedback
it_IT: Modifica feedback

en: Edit in Advanced Translation Editor
it_IT: Modifica nell'Editor di Traduzione Avanzato

en: Edit language switcher
it_IT: Modifica selettore di lingua

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
it_IT: Modifica Lingue

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
it_IT: Questa tabella ti permette di modificare le lingue per il tuo sito. Ogni riga rappresenta una lingua.

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
it_IT: Per ogni lingua, devi inserire le seguenti informazioni:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
it_IT: Codice:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
it_IT: un valore unico che identifica la lingua. Una volta inserito, il codice della lingua non può essere modificato.

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
it_IT: Traduzioni:

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
it_IT: il modo in cui il nome della lingua verrà visualizzato in diverse lingue.

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
it_IT: Bandiera:

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using flags</a>.
it_IT: la bandiera da visualizzare accanto alla lingua (opzionale). Puoi caricare la tua bandiera o utilizzare una delle immagini di bandiere integrate di WPML. Leggi di più sull'<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">utilizzo delle bandiere</a>.

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
it_IT: Locale predefinito:

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: This determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
it_IT: Questo determina il valore della locale per questa lingua. Dovresti controllare il nome del file di localizzazione di WordPress per impostarlo correttamente.

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
it_IT: Codifica URL:

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
it_IT: sì/no, determina se gli URL in questa lingua sono codificati o utilizzano caratteri ASCII (lascia “no” se non sei sicuro).

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
it_IT: il codice che Google si aspetta per questa lingua. L'hreflang dovrebbe contenere almeno il codice della lingua (solitamente composto da due lettere) o, se si desidera specificare il paese/regione, dovrebbe essere la stessa informazione del nome della locale, ma in un formato leggermente diverso. Se la locale per il francese canadese è fr_CA, l'hreflang corrispondente sarebbe fr-ca. Invece di un trattino basso, usa un trattino (-) e tutte le lettere dovrebbero essere minuscole.

[ctx: Edit languages page: subtitle #7]
en: Language mapping:
it_IT: Mappatura della lingua:

[ctx: Edit languages page: subtitle #7, description]
en: To use automatic translation with a custom or country-specific language, you must map it to a supported language. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using automatic translation with custom languages</a>.
it_IT: Per utilizzare la traduzione automatica con una lingua personalizzata o specifica per paese, devi mapparla a una lingua supportata. Leggi di più sull'<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">utilizzo della traduzione automatica con lingue personalizzate</a>.

en: Edit note for the translators
it_IT: Modifica nota per i traduttori

en: Edit root page.
it_IT: Modifica pagina radice.

en: Edit the %s translation
it_IT: Modifica la traduzione di %s

en: Edit this page to add translations
it_IT: Modifica questa pagina per aggiungere traduzioni

en: Edit to change the domain for the language
it_IT: Modifica per cambiare il dominio per la lingua

en: Edit translation
it_IT: Modifica traduzione

en: Editing language:
it_IT: Lingua di modifica:

en: Elements to include in the language switcher.
it_IT: Elementi da includere nel selettore di lingua.

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Enable Translation Feedback
it_IT: Abilita Feedback di Traduzione

en: Enable Translation Feedback module
it_IT: Abilita modulo Feedback di Traduzione

en: Enable cache for language switcher templates
it_IT: Abilita la cache per i modelli del selettore di lingua

en: Enable it now
it_IT: Abilitalo ora

en: Enable the <strong>Use directory for default language</strong> option to show the same starting page to all visitors, regardless of language. This requires you to set up a root page.
it_IT: Abilita l'opzione <strong>Usa directory per la lingua predefinita</strong> per mostrare la stessa pagina iniziale a tutti i visitatori, indipendentemente dalla lingua. Questo richiede l'impostazione di una pagina radice.

en: Enable this option to translate image texts (alt, caption, title) for images connected to Media Library. Such images reuse the same texts across all posts and pages. This setting is required for page builders like Elementor and Divi.
it_IT: Abilita questa opzione per tradurre i testi delle immagini (alt, didascalia, titolo) per le immagini collegate alla Libreria Media. Tali immagini riutilizzano gli stessi testi in tutti i post e le pagine. Questa impostazione è necessaria per i page builder come Elementor e Divi.

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Encode URLs
it_IT: Codifica URL

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
it_IT: Inserisci il CSS da aggiungere alla pagina. Questo è utile quando vuoi aggiungere uno stile al selettore di lingua, senza dover modificare il file CSS sul server.

en: Enter textdomain:
it_IT: Inserisci il textdomain:

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
it_IT: Inserisci il titolo del widget o lascia vuoto per non avere un titolo.

en: Enter your %s authentication details
it_IT: Inserisci i tuoi dettagli di autenticazione %s

en: Enter your service activation details below.
it_IT: Inserisci i dettagli di attivazione del tuo servizio qui sotto.

en: Enter your site key here
it_IT: Inserisci qui la tua chiave del sito

en: Error
it_IT: Errore

en: Error Server
it_IT: Errore del server

en: Error adding flag.
it_IT: Errore nell'aggiunta della bandiera.

en: Error adding native name.
it_IT: Errore nell'aggiunta del nome nativo.

en: Error adding translation %1$s for %2$s.
it_IT: Errore nell'aggiunta della traduzione %1$s per %2$s.

en: Error uploading flag file.
it_IT: Errore nel caricamento del file della bandiera.

en: Error! Reload the page and try again.
it_IT: Errore! Ricarica la pagina e riprova.

en: Error: Language not found.
it_IT: Errore: Lingua non trovata.

en: Error: No custom field
it_IT: Errore: Nessun campo personalizzato

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
it_IT: Errore: Si prega di attivare il plugin WPML Translation Management

en: Error: Please provide translation action
it_IT: Errore: Si prega di fornire un'azione di traduzione

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
it_IT: Errore: C'è qualcosa di sbagliato nel valore del campo. Le preferenze di traduzione non possono essere impostate.

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
it_IT: Errore: Questa è una lingua integrata. Non puoi eliminarla.

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
it_IT: Errore: Il plugin WPML Translation Management non è stato avviato

en: Error: data not saved
it_IT: Errore: dati non salvati

en: Existing content
it_IT: Contenuto esistente

en: Experimental
it_IT: Sperimentale

en: Expiration date for Translation Feedback module:
it_IT: Data di scadenza del modulo Feedback di Traduzione:

en: F j, Y
it_IT: J F Y

en: Failed to select translation service  ( serviceId: %d )
it_IT: Impossibile selezionare il servizio di traduzione ( serviceId: %d )

en: Failed to select translation service ( serviceId: %d )
it_IT: Impossibile selezionare il servizio di traduzione ( serviceId: %d )

en: Failed to update the feedback.
it_IT: Impossibile aggiornare il feedback.

en: Failed to write file to disk.
it_IT: Impossibile scrivere il file su disco.

en: Feedback list navigation
it_IT: Navigazione elenco feedback

en: File extension not allowed.
it_IT: Estensione del file non consentita.

en: Finalizing upgrade...
it_IT: Finalizzazione dell'aggiornamento...

en: Find how you can update PHP.
it_IT: Scopri come aggiornare PHP.

en: First available translator
it_IT: Primo traduttore disponibile

en: First menu item
it_IT: Prima voce del menu

en: First page
it_IT: Prima pagina

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
it_IT: Risolvi i lavori di traduzione WPML campo “tp_id”

en: Fix WPML tables collation
it_IT: Correggi la collazione delle tabelle WPML

en: Fix element_type collation
it_IT: Correggi la collazione di element_type

en: Fix now
it_IT: Correggi ora

en: Fix post type assignment for translations
it_IT: Correggi l'assegnazione del tipo di post per le traduzioni

en: Fix terms count
it_IT: Correggi il conteggio dei termini

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
it_IT: Risolve il campo “tp_id” dei lavori di traduzione WPML e imposta lo stato su “in corso” (richiede un'azione manuale per risincronizzare lo stato della traduzione + scaricare le traduzioni). Accetta valori separati da virgola degli ID dei lavori di traduzione (rid).

en: Fixes the collation of WPML tables in order to match the collation of default WP tables.
it_IT: Corregge la collazione delle tabelle WPML per farla corrispondere alla collazione delle tabelle WP predefinite.

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
it_IT: Corregge la collazione della colonna element_type in icl_translations nel caso in cui questa impostazione sia cambiata per i tuoi post.post_type colonna.

en: Flag
it_IT: Bandiera

en: Flag for %s
it_IT: Bandiera per %s

en: Flip Box: Button link
it_IT: Flip Box: Link del pulsante

en: Flip Box: Button text
it_IT: Flip Box: Testo del pulsante

en: Flip Box: Description text side A
it_IT: Flip Box: Testo di descrizione lato A

en: Flip Box: Description text side B
it_IT: Flip Box: Testo di descrizione lato B

en: Flip Box: Title text side A
it_IT: Flip Box: Testo del titolo lato A

en: Flip Box: Title text side B
it_IT: Flip Box: Testo del titolo lato B

en: Footer
it_IT: Piè di pagina

en: Footer language switcher
it_IT: Selettore di lingua del piè di pagina

en: For "%s"
it_IT: Per “%s”

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
it_IT: Per l'accesso avanzato o per disinstallare completamente WPML e rimuovere tutte le informazioni sulla lingua, utilizzare la pagina di %srisoluzione dei problemi%s.

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
it_IT: Per recuperare le informazioni di debug se richiesto dal personale di supporto, utilizzare la pagina delle %sinformazioni di debug%s.

en: Galleries: All Label
it_IT: Gallerie: Etichetta Tutti

en: Galleries: Gallery Title
it_IT: Gallerie: Titolo galleria

en: Galleries: Gallery custom link
it_IT: Gallerie: Link personalizzato galleria

en: Get a key for this site
it_IT: Ottieni una chiave per questo sito

en: Getting started guide
it_IT: Guida introduttiva

en: Glossary Support
it_IT: Supporto Glossario

en: Go Back
it_IT: Torna indietro

en: Go to WPML Network settings.
it_IT: Vai alle impostazioni di rete WPML.

en: Go to previous page
it_IT: Vai alla pagina precedente

en: Go to the first page
it_IT: Vai alla prima pagina

en: Go to the last page
it_IT: Vai all'ultima pagina

en: Go to the next page
it_IT: Vai alla pagina successiva

en: Go to your %s to choose your admin language.
it_IT: Vai al tuo %s per scegliere la tua lingua di amministrazione.

en: Good news! Your site has no orphan comments.
it_IT: Buone notizie! Il tuo sito non ha commenti orfani.

en: Got it
it_IT: Ho capito

en: Gray
it_IT: Grigio

en: Great! All WPML requirements are now met. Your site is ready to use WPML.
it_IT: Ottimo! Tutti i requisiti di WPML sono ora soddisfatti. Il tuo sito è pronto per utilizzare WPML.

en: Group does not exist.
it_IT: Il gruppo non esiste.

en: HTML file
it_IT: File HTML

en: Heading: Link
it_IT: Intestazione: Link

en: Heading: Link URL
it_IT: Intestazione: URL link

en: Heading: Title
it_IT: Intestazione: Titolo

en: Headline Content: Headline
it_IT: Contenuto titolo: Titolo

en: Height
it_IT: Altezza

en: Hidden languages:
it_IT: Lingue nascoste:

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Hide language switchers on the root page
it_IT: Nascondi i selettori di lingua sulla pagina radice

en: Hide languages
it_IT: Nascondi lingue

en: Hide system fields
it_IT: Nascondi campi di sistema

en: Hide this notice.
it_IT: Nascondi questo avviso.

en: Hierarchy Synchronization
it_IT: Sincronizzazione della gerarchia

en: Hover
it_IT: Al passaggio del mouse

en: How to fix
it_IT: Come risolvere

en: How to handle Media Library texts (alt, caption, title)
it_IT: Come gestire i testi della Libreria Media (alt, didascalia, titolo)

en: How to handle languages without translation
it_IT: Come gestire le lingue senza traduzione

en: How to translate Block editor content
it_IT: Come tradurre i contenuti dell'editor a blocchi

en: I am about to reset all translation and language data.
it_IT: Sto per reimpostare tutti i dati di traduzione e lingua.

en: I can see a lot of language errors
it_IT: Vedo molti errori di lingua

en: I can't understand anything
it_IT: Non capisco nulla

en: I will add it manually (%1$sinstructions%2$s)
it_IT: Lo aggiungerò manualmente (%1$sistruzioni%2$s)

en: I will clear the cache manually after translating strings
it_IT: Svuoterò manualmente la cache dopo aver tradotto le stringhe

en: Icon Box: Description text
it_IT: Riquadro Icona: Testo della descrizione

en: Icon Box: Link
it_IT: Riquadro Icona: Link

en: Icon Box: Title text
it_IT: Riquadro Icona: Testo del titolo

en: Icon List: Link URL
it_IT: Elenco icone: URL del link

en: Icon List: Text
it_IT: Elenco icone: Testo

en: Icon link
it_IT: Link icona

en: Icon style:
it_IT: Stile icona:

en: Icon: Link
it_IT: Icona: Link

en: Icon: Text
it_IT: Icona: Testo

en: If the problem continues, contact <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML support</a> for assistance.
it_IT: Se il problema persiste, contatta il <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">supporto WPML</a> per assistenza.

en: If you are a human, do not fill in this field.
it_IT: Se sei un essere umano, non compilare questo campo.

en: If you are using the Advanced Translation Editor, you will lose the translations that are in progress, as well as the existing translation memory and glossary. You will also lose access to purchases, invoices, and history related to your work with the Advanced Translation Editor.
it_IT: Se stai utilizzando l'Editor di Traduzione Avanzato, perderai le traduzioni in corso, così come la memoria di traduzione esistente e il glossario. Perderai anche l'accesso agli acquisti, alle fatture e alla cronologia relativi al tuo lavoro con l'Editor di Traduzione Avanzato.

en: If you don't plan to activate this language again, you can delete the associated content from your database.
it_IT: Se non hai intenzione di attivare nuovamente questa lingua, puoi eliminare il contenuto associato dal tuo database.

en: Image Box: Description text
it_IT: Riquadro immagine: Testo descrittivo

en: Image Box: Link
it_IT: Riquadro immagine: Link

en: Image Box: Title text
it_IT: Riquadro Immagine: Testo del titolo

en: In basket
it_IT: Nel carrello

en: In progress
it_IT: In corso

en: In progress - needs retry
it_IT: In corso - necessita di riprovare

en: In this version of WPML, you can give your taxonomy terms the same name across multiple languages. You need to update %d taxonomy terms on your website so that they display the same name without any language suffixes.
it_IT: In questa versione di WPML, puoi dare ai tuoi termini di tassonomia lo stesso nome in più lingue. Devi aggiornare i termini di tassonomia %d sul tuo sito web in modo che mostrino lo stesso nome senza suffissi linguistici.

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Includes
it_IT: Include

en: Info
it_IT: Informazioni

en: Initializing AMS credentials.
it_IT: Inizializzazione delle credenziali AMS.

en: Install
it_IT: Installa

en: Installed
it_IT: Installato

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
it_IT: Attivalo ora

en: Invalid Request
it_IT: Richiesta non valida

en: Invalid character in language code.
it_IT: Carattere non valido nel codice della lingua.

en: Invalid language code
it_IT: Codice lingua non valido

en: Invalid nonce.
it_IT: Nonce non valido.

en: Invalid request!
it_IT: Richiesta non valida!

en: Issue tracking in %s
it_IT: Monitoraggio dei problemi in %s

en: Issues with translations
it_IT: Problemi con le traduzioni

en: It could be improved
it_IT: Potrebbe essere migliorata

en: It is OK
it_IT: Va bene

en: It is not possible to use Divi's backend builder to edit a post in a different language than your domain. Please use Divi's frontend builder to edit this post or %1$s switch to the correct domain %2$s to use the backend builder.
it_IT: Non è possibile utilizzare il costruttore backend di Divi per modificare un post in una lingua diversa da quella del tuo dominio. Utilizza il costruttore frontend di Divi per modificare questo post o %1$s passa al dominio corretto %2$s per utilizzare il costruttore backend.

en: It is perfect!
it_IT: È perfetta!

en: It looks like languages per directories will not function.
it_IT: Sembra che le lingue per directory non funzioneranno.

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
it_IT: Sembra che l'estensione %1$s, che è richiesta da WPML, non sia installata. Per favore, fai riferimento a questo link per sapere come installare questa estensione: %2$s.

en: Item cannot be added (parent not translated)
it_IT: L'elemento non può essere aggiunto (genitore non tradotto)

en: Item changed position
it_IT: L'elemento ha cambiato posizione

en: Item will be added
it_IT: L'elemento sarà aggiunto

en: Item will be copied
it_IT: L'elemento sarà copiato

en: Item will be removed
it_IT: L'elemento sarà rimosso

en: Label translation
it_IT: Traduzione dell'etichetta

en: Language
it_IT: Lingua

en: Language Flag
it_IT: Bandiera della lingua

en: Language Switcher
it_IT: Selettore di lingua

en: Language URL format
it_IT: Formato URL della lingua

en: Language filtering for AJAX operations
it_IT: Filtraggio della lingua per operazioni AJAX

en: Language mapping
it_IT: Mappatura della lingua

en: Language menu items style:
it_IT: Stile delle voci del menu delle lingue:

en: Language name
it_IT: Nome della lingua

en: Language name added as a parameter
it_IT: Nome della lingua aggiunto come parametro

en: Language name in current language
it_IT: Nome della lingua nella lingua corrente

en: Language of this %s
it_IT: Lingua di questo %s

en: Language section
it_IT: Sezione lingua

en: Language suffixes were removed from the selected terms.
it_IT: I suffissi linguistici sono stati rimossi dai termini selezionati.

en: Language switcher colors
it_IT: Colori del selettore di lingua

en: Language switcher options
it_IT: Opzioni del selettore di lingua

[ctx: Language switcher preview]
en: Action
it_IT: Azione

[ctx: Language switcher preview]
en: Actions
it_IT: Azioni

[ctx: Language switcher preview]
en: Position
it_IT: Posizione

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Language switcher style:
it_IT: Stile del selettore di lingua:

en: Language switcher type
it_IT: Tipo di selettore di lingua

en: Languages
it_IT: Lingue

en: Last Update Time could not be determined
it_IT: Impossibile determinare l'ora dell'ultimo aggiornamento

en: Last checked on %s
it_IT: Ultimo controllo il %s

en: Last menu item
it_IT: Ultima voce del menu

en: Last page
it_IT: Ultima pagina

en: Later in the head section (priority %d)
it_IT: Più tardi nella sezione head (priorità %d)

en: Learn more
it_IT: Scopri di più

en: Learn more about media translation
it_IT: Scopri di più sulla traduzione dei media

en: Learn more about passing data between domains
it_IT: Scopri di più sul passaggio di dati tra domini

en: Learn more about the required server settings.
it_IT: Scopri di più sulle impostazioni del server richieste.

en: Learn more about translating media with WPML
it_IT: Scopri di più sulla traduzione dei media con WPML

en: Learn more about translation feedback
it_IT: Scopri di più sul feedback di traduzione

en: Leave the text box to auto-save
it_IT: Lascia la casella di testo per il salvataggio automatico

en: Legacy
it_IT: Obsoleto

en: Legend:
it_IT: Legenda:

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
it_IT: Facciamolo funzionare per te. Contatta il %1ssupporto di WPML%2s e fornisci loro i seguenti dettagli dell'errore:

en: Link to home of language for missing translations
it_IT: Collega alla home della lingua per le traduzioni mancanti

en: Links to translation of posts
it_IT: Collegamenti alle traduzioni dei post

en: List of languages
it_IT: Elenco di lingue

en: Loading
it_IT: Caricamento

en: Loading ...
it_IT: Caricamento ...

en: Loading Language Data for {post_name}
it_IT: Caricamento dei Dati Linguistici per {post_name}

en: Localization options
it_IT: Opzioni di localizzazione

en: Login Page:
it_IT: Pagina di accesso:

en: Login and registration pages
it_IT: Pagine di accesso e registrazione

en: Login: Button text
it_IT: Login: Testo pulsante

en: Login: Password label
it_IT: Login: Etichetta password

en: Login: Password placeholder
it_IT: Login: Segnaposto password

en: Login: User label
it_IT: Login: Etichetta utente

en: Login: User placeholder
it_IT: Login: Segnaposto utente

en: Looking to import your multilingual content? Install %s in both your original and new site for the easiest way to export and import your content.
it_IT: Vuoi importare il tuo contenuto multilingue? Installa %s sia nel tuo sito originale che in quello nuovo per il modo più semplice di esportare e importare il tuo contenuto.

en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
it_IT: Vuoi importare il tuo negozio multilingue? Con %1$s e %2$s sia nel tuo sito originale che in quello nuovo, puoi esportare e importare le tue traduzioni automaticamente.

en: Main Page (no parent)
it_IT: Pagina Principale (nessun genitore)

en: Make %s the original language for this %s
it_IT: Rendi %s la lingua originale per questo %s

en: Make '%s' appear as translated
it_IT: Fai apparire “%s” come tradotto

en: Make '%s' translatable
it_IT: Rendi “%s” traducibile

en: Make themes work multilingual
it_IT: Rendi i temi multilingua

en: Manage Languages
it_IT: Gestisci Lingue

en: Manage Navigation
it_IT: Gestisci Navigazione

en: Manage Sticky Links
it_IT: Gestisci Collegamenti Permanenti

en: Manage String Translation
it_IT: Gestisci Traduzione Stringhe

en: Manage Support
it_IT: Gestisci Supporto

en: Manage Taxonomy Translation
it_IT: Gestisci Traduzione Tassonomie

en: Manage Theme and Plugin localization
it_IT: Gestisci localizzazione di Temi e Plugin

en: Manage Translation Analytics
it_IT: Gestisci Analisi delle Traduzioni

en: Manage Translation Management
it_IT: Gestisci Translation Management

en: Manage Troubleshooting
it_IT: Gestisci Risoluzione Problemi

en: Manage WPML Menus Sync
it_IT: Gestisci Sincronizzazione Menu WPML

en: Manage WooCommerce Multilingual
it_IT: Gestisci WooCommerce Multilingual

en: Manage translation of media
it_IT: Gestisci la traduzione dei media

en: Map: Address
it_IT: Mappa: Indirizzo

en: Margin
it_IT: Margine

en: Mark as fixed
it_IT: Segna come risolto

en: Mark as new
it_IT: Segna come nuovo

en: Max execution time
it_IT: Tempo massimo di esecuzione

en: Max input vars
it_IT: Numero massimo di variabili di input

en: Media Translation
it_IT: Traduzione dei Media

en: Media Translation Documentation
it_IT: Documentazione sulla traduzione dei media

en: Media attachments
it_IT: Allegati multimediali

en: Memory limit
it_IT: Limite di memoria

en: Memory usage
it_IT: Utilizzo della memoria

en: Menu Anchor
it_IT: Ancora del menu

en: Menu Option: auto_add
it_IT: Opzione menu: auto_add

en: Menu Options will be updated
it_IT: Le opzioni del menu saranno aggiornate

en: Menu language switcher
it_IT: Selettore di lingua del menu

en: Menu translation in %s
it_IT: Traduzione del menu in %s

en: Menu(s) syncing complete.
it_IT: Sincronizzazione dei menu completata.

en: Messages and notifications
it_IT: Messaggi e notifiche

en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
it_IT: Stai migrando il tuo negozio multilingue? Con %s puoi trasferire il tuo contenuto tradotto su un nuovo sito, inclusi cross-sell, up-sell e attributi dei prodotti.

en: Migrating your multilingual site? Install %s for the simplest way to export your translated content and import it on your new site.
it_IT: Stai migrando il tuo sito multilingue? Installa %s per il modo più semplice di esportare il tuo contenuto tradotto e importarlo sul tuo nuovo sito.

en: Missing a temporary folder.
it_IT: Manca una cartella temporanea.

en: Missing key "%s".
it_IT: Chiave mancante “%s”.

en: Missing post ID
it_IT: ID del post mancante

en: Missing step
it_IT: Passo mancante

en: Modal Content: Modal
it_IT: Contenuto modale: Modale

en: Move to trash
it_IT: Sposta nel cestino

en: Multilingual Content Setup
it_IT: Configurazione Contenuto Multilingue

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
it_IT: WordPress Multilingue

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
it_IT: con WPML

en: Multiple options
it_IT: Opzioni multiple

en: Name
it_IT: Nome

en: Native language name
it_IT: Nome della lingua nativa

en: Navigation
it_IT: Navigazione

en: Needs review
it_IT: Necessita revisione

en: Needs update
it_IT: Necessita aggiornamento

en: Network settings
it_IT: Impostazioni di rete

en: Never show this
it_IT: Non mostrare più questo

en: New
it_IT: Nuovo

en: New Menu Language Switcher
it_IT: Nuovo Selettore di Lingua del Menu

en: New Translation Priority Name
it_IT: Nome Nuova Priorità di Traduzione

en: New Widget Area language switcher
it_IT: Nuovo selettore di lingua dell'area widget

en: New content
it_IT: Nuovo contenuto

en: New in WPML 4.8 - Automatic image and media detection
it_IT: Novità in WPML 4.8 - Rilevamento automatico di immagini e media

en: New translations detected. Scan your content to update internal links so they point to the correct translated pages and posts.
it_IT: Nuove traduzioni rilevate. Scansiona il tuo contenuto per aggiornare i link interni in modo che puntino alle pagine e agli articoli tradotti corretti.

en: Next
it_IT: Avanti

en: Next page
it_IT: Pagina successiva

en: No %1$s found.
it_IT: Nessun %1$s trovato.

en: No Batch
it_IT: Nessun lotto

en: No Translation requests selected.
it_IT: Nessuna richiesta di traduzione selezionata.

en: No errors were found in the assignment of post types.
it_IT: Non sono stati trovati errori nell'assegnazione dei tipi di post.

en: No feedback found.
it_IT: Nessun feedback trovato.

en: No file was uploaded.
it_IT: Nessun file è stato caricato.

en: No menus found
it_IT: Nessun menu trovato

en: No posts found
it_IT: Nessun post trovato

en: No such post for ID = %d
it_IT: Nessun post per l'ID = %d

en: No translator available for this language pair.
it_IT: Nessun traduttore disponibile per questa coppia di lingue.

en: No worries, the full functionality is preserved in WPML String Translation.
it_IT: Non preoccuparti, la funzionalità completa è preservata in WPML String Translation.

en: No. Automatic translation is only available via WPML’s Advanced Translator Editor, so you can only use your free quota using it.
it_IT: No. La traduzione automatica è disponibile solo tramite l'Editor di traduzione avanzato di WPML, quindi puoi utilizzare la tua quota gratuita solo con esso.

en: Normal
it_IT: Normale

en: Not available
it_IT: Non disponibile

en: Not installed
it_IT: Non installato

en: Not needed
it_IT: Non necessario

en: Not translatable
it_IT: Non traducibile

en: Not translated
it_IT: Non tradotto

en: Not valid
it_IT: Non valido

en: Note for the translators
it_IT: Nota per i traduttori

en: Note: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.
it_IT: Nota: Le tassonomie personalizzate e i campi personalizzati sono condivisi tra diversi tipi di post.

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
it_IT: Nota: WPML deve essere attivato sul sito principale o deve essere attivato a livello di rete.

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
it_IT: Nota: se hai modificato la dichiarazione del post personalizzato potrebbe essere necessario riconfigurare WPML per marcarlo come traducibile.

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
it_IT: Nota: se hai modificato la dichiarazione della tassonomia personalizzata potrebbe essere necessario riconfigurare WPML per marcarla come traducibile.

en: Nothing Sync
it_IT: Niente da sincronizzare

en: Nothing to configure.
it_IT: Nulla da configurare.

en: Nothing to sync.
it_IT: Niente da sincronizzare.

en: Notice does not exist.
it_IT: L'avviso non esiste.

en: Notice does not exists.
it_IT: L'avviso non esiste.

en: Number Counter: Number Prefix
it_IT: Contatore numerico: Prefisso numero

en: Number Counter: Number Suffix
it_IT: Contatore numerico: Suffisso numero

en: Number Counter: Text after number
it_IT: Contatore numerico: Testo dopo il numero

en: Number Counter: Text before number
it_IT: Contatore numerico: Testo prima del numero

en: OFF
it_IT: DISATTIVO

en: ON
it_IT: ATTIVO

en: Old Name
it_IT: Vecchio Nome

en: One more step before you can translate on %s
it_IT: Un altro passo prima di poter tradurre su %s

en: Only translated blog posts (never display posts from the default language on translation languages)
it_IT: Solo articoli del blog tradotti (non visualizzare mai articoli dalla lingua predefinita nelle lingue di traduzione)

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
it_IT: Gestisci WooCommerce Multilingual. Tutto su WCML tranne la scheda delle impostazioni.

en: Optional
it_IT: Opzionale

en: Order of languages
it_IT: Ordine delle lingue

en: Original language
it_IT: Lingua originale

en: Original post:
it_IT: Post originale:

en: Original term
it_IT: Termine originale

en: Original:
it_IT: Originale:

en: Other language background color
it_IT: Colore di sfondo delle altre lingue

en: Other language font color
it_IT: Colore del font delle altre lingue

en: Overwrite existing translations
it_IT: Sovrascrivi le traduzioni esistenti

en: Overwrite with %s content.
it_IT: Sovrascrivi con il contenuto di %s.

en: PHP %1$s and above are recommended.
it_IT: Si raccomanda PHP %1$s e versioni successive.

en: Padding
it_IT: Spaziatura interna

en: Page builders options
it_IT: Opzioni dei page builder

en: Pass arguments via GET (the url)
it_IT: Passa gli argomenti tramite GET (l'URL)

en: Pass arguments via POST
it_IT: Passa gli argomenti tramite POST

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
it_IT: Passa gli argomenti di sessione tra i domini attraverso il selettore di lingua

en: Photo: Link
it_IT: Foto: Link

en: Please contact your translation service and ask them to provide you with this information.
it_IT: Si prega di contattare il servizio di traduzione e chiedere loro di fornire queste informazioni.

en: Please enter a path – <strong>absolute</strong> or <strong>relative</strong> – to the WordPress installation folder
it_IT: Inserisci un percorso – <strong>assoluto</strong> o <strong>relativo</strong> – alla cartella di installazione di WordPress

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
it_IT: Per favore, fornisci alcuni esempi di errori e come li miglioreresti:

en: Please go to the %1$s page and click on "%2$s" to fix this problem.
it_IT: Si prega di andare alla pagina %1$s e cliccare su “%2$s” per risolvere questo problema.

en: Please go to the %1$sPlugins%2$s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
it_IT: Per favore vai alla pagina %1$sPlugin%2$s e abilita il plugin WPML Multilingual CMS prima di provare a configurarlo.

en: Please install and activate WPML’s String Translation add-on to use this setting.
it_IT: Installa e attiva il componente aggiuntivo String Translation di WPML per utilizzare questa impostazione.

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
it_IT: Per favore, esci e accedi nuovamente per poter accedere alle funzionalità di amministrazione in tutti i domini linguistici.

en: Please make backup of your database before using this.
it_IT: Si prega di fare un backup del database prima di utilizzare questa funzione.

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
it_IT: Assicurati di aver salvato tutte le modifiche. Dovremo ricaricare la pagina.

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
it_IT: Assicurati di salvare il tuo post, se hai apportato modifiche, prima di procedere con questa azione!

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
it_IT: Si prega di notare che tutte le traduzioni inviate a servizi di traduzione remoti andranno perse se si resettano i dati di WPML. Non potranno essere recuperate successivamente.

en: Please note that currently, you can translate the slugs of taxonomy terms but it is not possible to %s.
it_IT: Si prega di notare che attualmente puoi tradurre gli slug dei termini di tassonomia, ma non è possibile %s.

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
it_IT: Nota bene: i codici lingua non possono essere modificati dopo l'aggiunta delle lingue. Assicurati di inserire il codice corretto.

en: Please rate this translation:
it_IT: Per favore valuta questa traduzione:

en: Please save the settings first by clicking Save.
it_IT: Salva prima le impostazioni cliccando su Salva.

en: Please select what to show for the root url.
it_IT: Seleziona cosa mostrare per l'URL radice.

en: Please, enter required data.
it_IT: Per favore, inserisci i dati richiesti.

en: Please, enter valid data.
it_IT: Per favore, inserisci dati validi.

en: Plugin Name
it_IT: Nome del plugin

en: Plural
it_IT: Plurale

en: Position of hreflang links
it_IT: Posizione dei link hreflang

en: Position of link(s):
it_IT: Posizione del/i collegamento/i:

en: Position:
it_IT: Posizione:

en: Post Navigation: Next Label
it_IT: Navigazione articolo: Etichetta Successivo

en: Post Navigation: Previous Label
it_IT: Navigazione articolo: Etichetta Precedente

en: Post Translation Text
it_IT: Testo della traduzione del post

en: Post Translations
it_IT: Traduzioni dei post

en: Post Types Translation
it_IT: Traduzione Tipi di Post

en: Post not found
it_IT: Post non trovato

en: Post type and source language assignment have been fixed for
it_IT: Il tipo di post e l'assegnazione della lingua di origine sono stati corretti per

en: Post types
it_IT: Tipi di post

en: Post without a title
it_IT: Post senza titolo

en: Posts Slider: More Link Text
it_IT: Slider articoli: Testo link Altro

en: Posts and pages synchronization
it_IT: Sincronizzazione di post e pagine

en: Posts: Button Text
it_IT: Articoli: Testo pulsante

en: Posts: More Link Text
it_IT: Articoli: Testo link Altro

en: Posts: No Results Message
it_IT: Articoli: Messaggio nessun risultato

en: Posts: Terms Label
it_IT: Articoli: Etichetta termini

en: Preferences saved.
it_IT: Preferenze salvate.

en: Preserve URL arguments
it_IT: Preserva gli argomenti URL

en: Preserving URL arguments
it_IT: Conservazione degli argomenti URL

en: Preview update failed
it_IT: Aggiornamento dell'anteprima fallito

en: Previous page
it_IT: Pagina precedente

en: Price Table: Button link
it_IT: Tabella dei prezzi: Link del pulsante

en: Price Table: Button text
it_IT: Tabella dei prezzi: Testo del pulsante

en: Price Table: Footer additional info
it_IT: Tabella dei prezzi: Informazioni aggiuntive a piè di pagina

en: Price Table: Heading
it_IT: Tabella dei prezzi: Intestazione

en: Price Table: Period
it_IT: Tabella dei prezzi: Periodo

en: Price Table: Ribbon title
it_IT: Tabella dei prezzi: Titolo del nastro

en: Price Table: Sub heading
it_IT: Tabella dei prezzi: Sottotitolo

en: Price Table: text
it_IT: Tabella dei prezzi: testo

en: Pricing table: Billing Option 1
it_IT: Tabella dei prezzi: Opzione di fatturazione 1

en: Pricing table: Billing Option 2
it_IT: Tabella dei prezzi: Opzione di fatturazione 2

en: Pricing table: Button link
it_IT: Tabella prezzi: Link pulsante

en: Pricing table: Button text
it_IT: Tabella prezzi: Testo pulsante

en: Pricing table: Duration
it_IT: Tabella prezzi: Durata

en: Pricing table: Feature Description
it_IT: Tabella dei prezzi: Descrizione della funzionalità

en: Pricing table: Feature Tooltip
it_IT: Tabella dei prezzi: Tooltip della funzionalità

en: Pricing table: Price
it_IT: Tabella prezzi: Prezzo

en: Pricing table: Ribbon Text
it_IT: Tabella dei prezzi: Testo del nastro

en: Pricing table: Title
it_IT: Tabella prezzi: Titolo

en: Private
it_IT: Privato

en: Problem receiving translation jobs?
it_IT: Problemi nella ricezione dei lavori di traduzione?

en: Processing translations...
it_IT: Elaborazione delle traduzioni...

en: Progress: Inner text
it_IT: Progresso: Testo interno

en: Progress: Title
it_IT: Progresso: Titolo

en: Publish the post translations
it_IT: Pubblica le traduzioni del post

en: Publish the translated post when original is also published (default)
it_IT: Pubblica il post tradotto quando anche l'originale è pubblicato (predefinito)

en: Quote: Quote Cite
it_IT: Citazione: Fonte citazione

en: Quote: Quote Content
it_IT: Citazione: Contenuto citazione

en: REST enabled
it_IT: REST abilitato

en: Rate translation
it_IT: Valuta traduzione

en: Rate translation of this page
it_IT: Valuta la traduzione di questa pagina

en: Rating
it_IT: Valutazione

en: Rating:
it_IT: Valutazione:

en: Read how this works
it_IT: Leggi come funziona

en: Read more
it_IT: Leggi di più

en: Recommended
it_IT: Consigliato

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
it_IT: Reindirizza i visitatori in base alla lingua del browser solo se esistono traduzioni

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Refreshing the page, please wait...
it_IT: Aggiornamento della pagina in corso, attendere prego...

en: Register
it_IT: Registra

en: Reload the page and try again.
it_IT: Ricarica la pagina e riprova.

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
it_IT: Ricorda la preferenza linguistica dei visitatori per %s ore (inserisci 24 o multipli di esso).

en: Remote XML Config Log
it_IT: Registro configurazione XML remota

en: Remove %s
it_IT: Rimuovi %s

en: Remove all messages and notifications
it_IT: Rimuovi tutti i messaggi e le notifiche

en: Remove all messages and notifications, for all users.
it_IT: Rimuovi tutti i messaggi e le notifiche, per tutti gli utenti.

en: Remove comments that don't match the content's language
it_IT: Rimuovi i commenti che non corrispondono alla lingua del contenuto

en: Remove debug logs of String Translation cache
it_IT: Rimuovi i log di debug della cache di String Translation

en: Remove ghost entries from the translation tables
it_IT: Rimuovi le voci fantasma dalle tabelle di traduzione

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
it_IT: Rimuovi i suffissi linguistici dai nomi delle tassonomie.

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
it_IT: Rimuovere la stringa “filter_var” dalla direttiva “disable_functions” oppure...

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
it_IT: Rimuove le voci dalle tabelle WPML che non sono collegate correttamente. Pulisce la tabella da voci rimaste dopo aggiornamenti, correzioni di bug o fattori indeterminati.

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
it_IT: Rimuove le righe non valide memorizzate nell'opzione e nasconde l'avviso di amministrazione.

en: Rename label to %s
it_IT: Rinomina etichetta in %s

en: Replied
it_IT: Risposto

en: Reply to admin
it_IT: Rispondi all'amministratore

en: Reply to admin:
it_IT: Risposta all'amministratore:

en: Reply to translator
it_IT: Rispondi al traduttore

en: Reply to translator:
it_IT: Risposta al traduttore:

en: Required
it_IT: Obbligatorio

en: Reset
it_IT: Reimposta

en: Reset and deactivate WPML
it_IT: Resetta e disattiva WPML

en: Reset languages
it_IT: Reimposta le lingue

en: Reset settings
it_IT: Reimposta impostazioni

en: Restore
it_IT: Ripristina

en: Restore default
it_IT: Ripristina predefiniti

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
it_IT: Ripristina i messaggi e le notifiche eliminati e nascosti.

en: Restore messages and notification
it_IT: Ripristina messaggi e notifiche

en: Resume Upgrade Process
it_IT: Riprendi il processo di aggiornamento

en: Retry
it_IT: Riprova

en: Review
it_IT: Revisione

en: Reviewed by:
it_IT: Revisionato da:

en: Reviews: Comment Contents
it_IT: Recensioni: Contenuto commento

en: Reviews: Comment Image
it_IT: Recensioni: Immagine commento

en: Reviews: Comment Link
it_IT: Recensioni: Link commento

en: Reviews: Comment Title
it_IT: Recensioni: Titolo commento

en: Reviews: Commenter Name
it_IT: Recensioni: Nome commentatore

en: Run Upgrade Process
it_IT: Esegui il processo di aggiornamento

en: Running now batch #%d
it_IT: Esecuzione in corso del batch #%d

en: SEO Options
it_IT: Opzioni SEO

en: Safe HTML editing
it_IT: Modifica HTML sicura

en: Save
it_IT: Salva

en: Save the translated post as a draft
it_IT: Salva il post tradotto come bozza

en: Saving settings...
it_IT: Salvataggio delle impostazioni...

en: Scanning Results
it_IT: Risultati della scansione

en: Scanning now, please don't close this page.
it_IT: Scansione in corso, per favore non chiudere questa pagina.

en: Scanning now, please wait...
it_IT: Scansione in corso, attendere prego...

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search Dropdown: Placeholder
it_IT: Ricerca a discesa: Segnaposto

en: Search Inline: Placeholder
it_IT: Ricerca in linea: Segnaposto

en: Search Modal: Placeholder
it_IT: Ricerca modale: Segnaposto

en: Search: Placeholder
it_IT: Ricerca: Segnaposto

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Select Language
it_IT: Seleziona lingua

en: Select Validation
it_IT: Seleziona Convalida

en: Select a preset
it_IT: Seleziona un preset

en: Select all items
it_IT: Seleziona tutti gli elementi

en: Select bulk action
it_IT: Seleziona azione di massa

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
it_IT: Seleziona come visualizzare il selettore di lingua nel menu. Scegli “Elenco di lingue” per visualizzare tutti gli elementi allo stesso livello o “Menu a discesa” per visualizzare la lingua corrente come genitore e le altre lingue come figli.

en: Select row
it_IT: Seleziona riga

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
it_IT: Seleziona i menu in cui visualizzare il selettore di lingua.

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
it_IT: Seleziona la posizione per visualizzare il selettore di lingua nel menu.

en: Select the position to display the post translations links.
it_IT: Seleziona la posizione per visualizzare i link alle traduzioni dei post.

en: Select the style of the language switcher.
it_IT: Seleziona lo stile del selettore di lingua.

en: Select the taxonomy to translate:
it_IT: Seleziona la tassonomia da tradurre:

en: Select the widget area where to include the language switcher.
it_IT: Seleziona l'area widget dove includere il selettore di lingua.

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
it_IT: Seleziona questa opzione se il tuo tema o i plugin utilizzano operazioni AJAX sul front-end, che WPML deve filtrare. WPML imposterà un cookie utilizzando JavaScript che gli consentirà di restituire il contenuto corretto per le operazioni AJAX.

en: Select translation option
it_IT: Seleziona l'opzione di traduzione

en: Select your language:
it_IT: Seleziona la tua lingua:

en: Send
it_IT: Invia

en: Send to translation the content of raw HTML cells
it_IT: Invia alla traduzione il contenuto delle celle HTML grezze

en: Send to translator
it_IT: Invia al traduttore

en: Sent to translation service
it_IT: Inviato al servizio di traduzione

en: Sent to translator
it_IT: Inviato al traduttore

en: Server error
it_IT: Errore del server

en: Server error. Please refresh and try again.
it_IT: Errore del server. Si prega di aggiornare e riprovare.

en: Service added and set as default.
it_IT: Servizio aggiunto e impostato come predefinito.

en: Set admin language as editing language.
it_IT: Imposta la lingua di amministrazione come lingua di modifica.

en: Set language information
it_IT: Imposta le informazioni sulla lingua

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
it_IT: Imposta la pagina genitore per la traduzione in base alla pagina genitore della lingua originale

en: Set-up the translation
it_IT: Configura la traduzione

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
it_IT: Parzialmente completato

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
it_IT: Parzialmente completato.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
it_IT: Potrebbe esserci altro contenuto da correggere: si prega di ripetere il processo.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
it_IT: lavori di traduzione aggiornati

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
it_IT: Imposta lo stato di traduzione a DUPLICATE nella tabella icl_translation_status, per i post che sono segnati come duplicati.

en: Setting language to media. %d left
it_IT: Impostazione della lingua per i media. %d rimanenti

en: Setting language to media: done!
it_IT: Impostazione della lingua per i media: completata!

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings saved
it_IT: Impostazioni salvate

en: Settings updated
it_IT: Impostazioni aggiornate

en: Setup
it_IT: Configurazione

en: Setup WPML
it_IT: Configura WPML

en: Setup manually
it_IT: Configura manualmente

en: Show
it_IT: Mostra

en: Show "Multilingual Content Setup" meta box on post edit screen.
it_IT: Mostra la casella meta “Configurazione contenuto multilingua” nella schermata di modifica del post.

en: Show Active Language - has to be ON with Dropdown
it_IT: Mostra lingua attiva - deve essere attivato con il menu a discesa

en: Show Language Switcher on login and registration pages
it_IT: Mostra il Selettore di Lingua sulle pagine di accesso e registrazione

en: Show Translation Feedback module for these languages:
it_IT: Mostra il modulo Feedback di Traduzione per queste lingue:

en: Show content in:
it_IT: Mostra contenuti in:

en: Show details
it_IT: Mostra dettagli

en: Show language switcher in footer
it_IT: Mostra selettore di lingua nel piè di pagina

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
it_IT: Mostra collegamenti sopra o sotto i post, offrendoli in altre lingue

en: Show on the left side of the screen
it_IT: Mostra sul lato sinistro dello schermo

en: Show on the right side of the screen
it_IT: Mostra sul lato destro dello schermo

en: Show system fields
it_IT: Mostra campi di sistema

en: Show this notice.
it_IT: Mostra questo avviso.

en: Showing content in:
it_IT: Mostrando contenuti in:

en: Side-by-side editing
it_IT: Modifica affiancata

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
it_IT: Da WPML 3.6.0, i selettori di lingua non utilizzano più gli ID CSS e le classi CSS sono cambiate. Questo era necessario per risolvere alcuni bug e rispettare gli standard più recenti. Se il tuo tema o il tuo CSS personalizzato non si basa su questi vecchi selettori, si consiglia di saltare la compatibilità con le versioni precedenti. Tuttavia, è ancora possibile riattivare questa opzione in seguito.

en: Singular
it_IT: Singolare

en: Site
it_IT: Sito

en: Site %s
it_IT: Sito %s

en: Site Languages
it_IT: Lingue del sito

en: Site key:
it_IT: Chiave del sito:

en: Skip backwards compatibility
it_IT: Salta la compatibilità con versioni precedenti

en: Skip language
it_IT: Salta lingua

en: Slides: button text
it_IT: Diapositive: testo del pulsante

en: Slides: description
it_IT: Diapositive: descrizione

en: Slides: heading
it_IT: Diapositive: titolo

en: Slides: link URL
it_IT: Diapositive: URL del link

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %1$sClick here to enable.%2$s
it_IT: La traduzione degli slug è attualmente disabilitata in WPML. %1$sClicca qui per abilitarla.%2$s

en: Slugs are currently not translated.
it_IT: Gli slug non sono attualmente tradotti.

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
it_IT: Gli slug sono attualmente tradotti. Clicca il link sopra per modificare le traduzioni.

en: Some WPML Language Switcher settings were reinitialized because they were corrupted. Please re-configure them:
it_IT: Alcune impostazioni del Selettore di Lingua WPML sono state reinizializzate perché erano corrotte. Si prega di riconfigurarle:

en: Some WPML String Translation features may not work correctly without utf8mb4 character support.
it_IT: Alcune funzionalità di WPML String Translation potrebbero non funzionare correttamente senza il supporto dei caratteri utf8mb4.

en: Some content may appear gone due to the default language change. See
it_IT: Alcuni contenuti potrebbero sembrare scomparsi a causa del cambio della lingua predefinita. Vedi

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
it_IT: Alcuni contenuti potrebbero non essere tradotti in tutte le lingue. Scegli cosa dovrebbe apparire nel selettore di lingua quando manca la traduzione.

en: Some of your content was translated using the Classic Translation Editor. If you proceed, re-translating may overwrite or delete those translations.
it_IT: Alcuni dei tuoi contenuti sono stati tradotti utilizzando l'Editor di Traduzione Classico. Se procedi, ritradurre potrebbe sovrascrivere o eliminare quelle traduzioni.

en: Some parameters are missing for this request.
it_IT: Mancano alcuni parametri per questa richiesta.

en: Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translation is stuck: %3$3s | Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translations are stuck: %3$3s
it_IT[0]: Qualcosa è andato storto con la traduzione automatica. Si prega di contattare il %1$1ssupporto WPML%2$2s e segnalare che la seguente traduzione automatica è bloccata: %3$3s
it_IT[1]: Qualcosa è andato storto con la traduzione automatica. Si prega di contattare il %1$1ssupporto WPML%2$2s e segnalare che le seguenti traduzioni automatiche sono bloccate: %3$3s

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
it_IT: Qualcosa è andato storto. Si prega di riprovare o contattare il supporto.

en: Something went wrong. Please try again.
it_IT: Qualcosa è andato storto. Si prega di riprovare.

en: Spell Checker
it_IT: Correttore Ortografico

en: Start the process
it_IT: Avvia il processo

en: Starting the upgrade process...
it_IT: Avvio del processo di aggiornamento...

en: Starting...
it_IT: Avvio in corso...

en: Status
it_IT: Stato

en: Status:
it_IT: Stato:

en: Sticky
it_IT: In evidenza

en: Stop showing this message
it_IT: Smetti di mostrare questo messaggio

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
it_IT: Memorizza un cookie di lingua per supportare il filtraggio della lingua per AJAX

en: Strings for menus will be updated
it_IT: Le stringhe per i menu saranno aggiornate

en: Style
it_IT: Stile

en: Styling the language switcher with additional CSS
it_IT: Stilizzazione del selettore di lingua con CSS aggiuntivo

en: Subscribe form: Button Text
it_IT: Modulo di iscrizione: Testo pulsante

en: Subscribe form: Checkbox Text
it_IT: Modulo di iscrizione: Testo casella di controllo

en: Subscribe form: Notification Subject
it_IT: Modulo di iscrizione: Oggetto notifica

en: Subscribe form: Redirect Link
it_IT: Modulo di iscrizione: Link di reindirizzamento

en: Subscribe form: Success Message
it_IT: Modulo di iscrizione: Messaggio di successo

en: Subscribe form: Terms and Conditions
it_IT: Modulo di iscrizione: Termini e condizioni

en: Support
it_IT: Supporto

en: Switch to %s
it_IT: Passa a %s

en: Sync
it_IT: Sincronizza

en: Synchronize comment status
it_IT: Sincronizza lo stato dei commenti

en: Synchronize comments on duplicate content
it_IT: Sincronizza i commenti sui contenuti duplicati

en: Synchronize local job ids with ATE jobs
it_IT: Sincronizza gli ID dei lavori locali con i lavori ATE

en: Synchronize local job ids with their ATE counterparts. You will have to refresh a few times any admin page to accomplish the process.
it_IT: Sincronizza gli ID dei lavori locali con le loro controparti ATE. Dovrai aggiornare alcune volte qualsiasi pagina di amministrazione per completare il processo.

en: Synchronize menus between languages.
it_IT: Sincronizza i menu tra le lingue.

en: Synchronize page order for translations
it_IT: Sincronizza l'ordine delle pagine per le traduzioni

en: Synchronize page template
it_IT: Sincronizza il modello di pagina

en: Synchronize password for password protected posts
it_IT: Sincronizza la password per i post protetti da password

en: Synchronize ping status
it_IT: Sincronizza lo stato di ping

en: Synchronize posts format
it_IT: Sincronizza il formato dei post

en: Synchronize posts taxonomies
it_IT: Sincronizza le tassonomie dei post

en: Synchronize private flag
it_IT: Sincronizza lo stato privato

en: Synchronize sticky flag
it_IT: Sincronizza il flag sticky

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
it_IT: Sincronizza la gerarchia della tassonomia secondo la lingua: %1$s.

en: Syncing menus %1 of %2
it_IT: Sincronizzazione dei menu %1 di %2

en: Tab Item: Content
it_IT: Elemento Tab: Contenuto

en: Tab Item: Label
it_IT: Elemento Tab: Etichetta

en: Table of Contents: Title
it_IT: Sommario: Titolo

en: Tabs: Content
it_IT: Schede: Contenuto

en: Tabs: Tab Content
it_IT: Schede: Contenuto scheda

en: Tabs: Tab Label
it_IT: Schede: Etichetta scheda

en: Tabs: Title
it_IT: Schede: Titolo

en: Target Language
it_IT: Lingua di destinazione

en: Taxonomies Translation
it_IT: Traduzione Tassonomie

en: Taxonomy
it_IT: Tassonomia

en: Taxonomy Translation
it_IT: Traduzione delle tassonomie

en: Taxonomy translation
it_IT: Traduzione della tassonomia

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
it_IT: Il supporto tecnico per i clienti è disponibile tramite i %sforum di WPML%s.

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
it_IT: Comunica al mondo che il tuo sito è multilingue con WPML (inserisce un messaggio nel footer del tuo sito) - <a href="%s">leggi di più</a>

en: Term translation
it_IT: Traduzione del termine

en: Testimonial Carousel: Content
it_IT: Carosello testimonianze: Contenuto

en: Testimonial Carousel: Name
it_IT: Carosello testimonianze: Nome

en: Testimonial Carousel: Title
it_IT: Carosello testimonianze: Titolo

en: Testimonial: Content
it_IT: Testimonianza: contenuto

en: Testimonial: Heading
it_IT: Testimonianza: Intestazione

en: Testimonial: Job
it_IT: Testimonianza: lavoro

en: Testimonial: Link URL
it_IT: Testimonianza: URL del link

en: Testimonial: Name
it_IT: Testimonianza: nome

en: Testimonial: content
it_IT: Testimonianza: contenuto

en: Text Color
it_IT: Colore del testo

en: Text Content: Text
it_IT: Contenuto testo: Testo

en: Text Editor: Text
it_IT: Editor di testo: Testo

en: Text for alternative languages for posts:
it_IT: Testo per le lingue alternative per i post:

en: Thank you for choosing. You can always change your selection in %sPost Types Translation setup%s.
it_IT: Grazie per aver scelto. Puoi sempre modificare la tua selezione in %sConfigurazione della traduzione dei tipi di post%s.

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
it_IT: Grazie per aver registrato WPML su questo sito. Riceverai aggiornamenti automatici quando saranno disponibili nuove versioni.

en: Thank you for your rating and comment!
it_IT: Grazie per la tua valutazione e il tuo commento!

en: Thank you for your rating!
it_IT: Grazie per la tua valutazione!

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database. The action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.). It only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
it_IT: L'azione “Reset” disattiverà il plugin WPML dopo aver eliminato le tabelle WPML (tabelle con il prefisso “icl_”) dal database. L'azione NON eliminerà alcun contenuto (post, termini di tassonomia ecc.). Influisce solo sulle informazioni di traduzione e lingua che WPML associa a ciascun tipo di contenuto.

en: The Language code already exists.
it_IT: Il codice della lingua esiste già.

en: The Language name already exists.
it_IT: Il nome della lingua esiste già.

en: The URL of the HTML file is required
it_IT: L'URL del file HTML è richiesto

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
it_IT: Il plugin WPML Multilingual CMS non è attualmente abilitato.

en: The WPML Page Builders plugin that you're using is now part of WPML.
it_IT: Il plugin WPML Page Builders che stai utilizzando è ora parte di WPML.

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
it_IT: Il pulsante è disabilitato perché tutti i menu esistenti hanno selettori di lingua. Puoi modificare le impostazioni dei selettori di lingua esistenti.

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
it_IT: Il pulsante è disabilitato perché tutte le aree widget esistenti hanno selettori di lingua. Puoi modificare le impostazioni dei selettori di lingua esistenti.

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
it_IT: Il pulsante è disabilitato perché non ci sono menu nel sito. Aggiungi un menu e potrai successivamente abilitare un selettore di lingua in esso.

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
it_IT: Il pulsante è disabilitato perché non ci sono aree widget registrate nel sito.

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
it_IT: Il contenuto attuale di questo %s andrà perso permanentemente. WPML copierà il contenuto di %s e sostituirà il contenuto attuale.

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
it_IT: I dati saranno crittografati con l'algoritmo %s.

en: The default locale already exists.
it_IT: Il locale predefinito esiste già.

en: The field can't be empty.
it_IT: Il campo non può essere vuoto.

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
it_IT: L'estensione filter è abilitata di default a partire da PHP 5.2, pertanto deve essere stata disabilitata da te o dal tuo host.

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was
                used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
it_IT: L'estensione filter è abilitata di default a partire da PHP 5.2.0. Prima di questo momento veniva utilizzata un'estensione PECL sperimentale
    , tuttavia, la versione PECL non è più raccomandata per l'uso o l'aggiornamento. (fonte:

en: The following exception has occurred while running the migration, please try again later or contact support if the problem persists.
it_IT: Si è verificata la seguente eccezione durante l'esecuzione della migrazione, si prega di riprovare più tardi o contattare il supporto se il problema persiste.

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
it_IT: I seguenti termini non hanno una traduzione nella lingua scelta e saranno disconnessi da questo post:

en: The hreflang already exists.
it_IT: L'hreflang esiste già.

en: The language %s was deleted.
it_IT: La lingua %s è stata eliminata.

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %1$s setting in your php.ini or .htaccess files to %2$s or more.
it_IT: I menu in questa pagina potrebbero non sincronizzarsi perché richiedono più variabili di input. Modifica l'impostazione %1$s nei tuoi file php.ini o .htaccess a %2$s o più.

en: The original has been deleted!
it_IT: L'originale è stato eliminato!

en: The remote XML Config Log is empty
it_IT: Il registro di configurazione XML remoto è vuoto

en: The role was not found.
it_IT: Il ruolo non è stato trovato.

en: The selected menus have been synchonized.
it_IT: I menu selezionati sono stati sincronizzati.

en: The selected strings can now be translated using the %1$s String Translation %2$s screen
it_IT: Le stringhe selezionate possono ora essere tradotte utilizzando la schermata %1$s Traduzione delle stringhe %2$s

en: The service has been enabled.
it_IT: Il servizio è stato attivato.

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
it_IT: La gerarchia della tassonomia è già sincronizzata.

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
it_IT: La gerarchia della tassonomia è ora sincronizzata.

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
it_IT: Le preferenze di traduzione per questo campo sono controllate da un file di configurazione XML della lingua. Se vuoi controllarle manualmente, rimuovi la voce dal file di configurazione.

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
it_IT: I feedback nel cestino saranno eliminati definitivamente dopo %d giorni.

en: The upgrade is complete.
it_IT: L'aggiornamento è completo.

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
it_IT: Il file caricato supera %s byte.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
it_IT: Il file caricato supera la direttiva upload_max_filesize in php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
it_IT: Il file è stato caricato solo parzialmente.

en: The user could not be created
it_IT: Non è stato possibile creare l'utente

en: The web server cannot write to the .htaccess file
it_IT: Il server web non può scrivere nel file .htaccess

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
it_IT: Compatibilità di Temi e Plugin con WPML

en: Theme and plugins localization
it_IT: Localizzazione del tema e dei plugin

en: There are no templates available.
it_IT: Non ci sono modelli disponibili.

en: There was an error uploading the file, please try again!
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento del file, si prega di riprovare!

en: These languages are enabled for this site:
it_IT: Queste lingue sono abilitate per questo sito:

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
it_IT: Questi plugin sono noti per avere problemi di compatibilità con WPML:

en: This action is not allowed
it_IT: Questa azione non è consentita

en: This applies to all types of media items (images, videos, PDFs, etc.) and not just images. WPML will only duplicate media texts (alt, caption, title) and not the media files.
it_IT: Questo si applica a tutti i tipi di elementi multimediali (immagini, video, PDF, ecc.) e non solo alle immagini. WPML duplicherà solo i testi dei media (alt, didascalia, titolo) e non i file multimediali.

en: This can be a result of either:
it_IT: Questo può essere il risultato di:

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
it_IT: Questo documento è un duplicato di %s ed è gestito da WPML.

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
it_IT: Questa funzione rende i temi multilingua, senza dover modificare i loro file PHP.

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
it_IT: Questa funzione utilizza Javascript. Assicurati che il tuo sito non abbia errori JS.

en: This function is available through the Network Admin section.
it_IT: Questa funzione è disponibile attraverso la sezione Amministrazione di Rete.

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
it_IT: Queste informazioni consentono al nostro team di supporto di vedere le versioni di WordPress, dei plugin e del tema sul tuo sito. Fornisci queste informazioni se richieste nel nostro forum di supporto. Non sono incluse password o altre informazioni riservate.

en: This is a translation of
it_IT: Questa è una traduzione di

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
it_IT: Questo è l'ordine in cui le lingue saranno visualizzate nel selettore di lingua.

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to your profile.
it_IT: Questo selettore di lingua determina quale contenuto visualizzare. Puoi scegliere elementi in una lingua specifica o in tutte le lingue. Per cambiare la lingua dell'interfaccia di amministrazione di WordPress, vai al tuo profilo.

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
it_IT: Questo potrebbe risolvere problemi come lingue mancanti nel selettore di lingua.

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
it_IT: Ciò significa che %s non è ancora a conoscenza del problema nella traduzione e non può risolverlo.

en: This normally takes a few seconds, but may last up to several minutes of very large databases.
it_IT: Questo di solito richiede pochi secondi, ma può durare fino a diversi minuti per database molto grandi.

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
it_IT: Questa operazione copia il contenuto dalla lingua originale in questa traduzione. È pensata per quando si vuole iniziare con il contenuto originale, ma continuare a tradurre in questa lingua. Questo pulsante è abilitato solo quando non c'è contenuto nell'editor.

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
it_IT: Questa operazione rimuoverà la tabella delle lingue di WPML e la ricreerà. Dovresti usarla se hai appena installato WPML e non vedi un elenco completo delle lingue disponibili.

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
it_IT: Questa operazione resetterà le tabelle delle lingue di WPML e lo reinstallerà. Tutte le lingue personalizzate che hai aggiunto verranno rimosse.

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
it_IT: Questa operazione sincronizzerà questa traduzione con la lingua originale. Quando modifichi l'originale, questa traduzione si aggiornerà immediatamente. È pensata per quando si vuole che il contenuto in questa lingua sia sempre uguale al contenuto nella lingua originale.

en: This option ensures image texts (like alt, title, and caption) are translatable and displayed on the front-end. WPML duplicates media only when needed and only during translation, keeping your database clean and avoiding unnecessary entries.
it_IT: Questa opzione assicura che i testi delle immagini (come alt, titolo e didascalia) siano traducibili e visualizzati nel front-end. WPML duplica i media solo quando necessario e solo durante la traduzione, mantenendo il database pulito ed evitando voci non necessarie.

en: This option is not yet available for Multisite installs
it_IT: Questa opzione non è ancora disponibile per le installazioni Multisite

en: This page is set to be %1$stranslated manually%2$s using the WordPress Editor
it_IT: Questa pagina è impostata per essere %1$stradotta manualmente%2$s utilizzando l'Editor di WordPress

en: This page was translated from:
it_IT: Questa pagina è stata tradotta da:

en: This plugin has been deactivated as it is now part of the WPML Multilingual CMS plugin. You can safely delete it.
it_IT: Questo plugin è stato disattivato poiché ora fa parte del plugin WPML Multilingual CMS. Puoi eliminarlo in tutta sicurezza.

en: This post is already duplicated.
it_IT: Questo post è già duplicato.

en: This post is also available in:
it_IT: Questo post è disponibile anche in:

en: This post is also available in: %s
it_IT: Questo post è disponibile anche in: %s

en: This screen contains the language settings for your site.
it_IT: Questa schermata contiene le impostazioni della lingua per il tuo sito.

en: This setting is controlled by a wpml-config.xml file. Click here to unlock and override this setting.
it_IT: Questa impostazione è controllata da un file wpml-config.xml. Clicca qui per sbloccare e sovrascrivere questa impostazione.

en: This term has additional meta fields:
it_IT: Questo termine ha campi meta aggiuntivi:

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
it_IT: Questo testo appare prima dell'elenco delle lingue. Il tuo testo deve includere la stringa %s che è un segnaposto per i link effettivi.

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
it_IT: Questa versione di WPML include importanti aggiornamenti e miglioramenti.

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
it_IT: Questo avviso scomparirà una volta risolto il problema.

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
it_IT: Questo assegnerà gli stessi termini di tassonomia della fonte per ogni traduzione di post.

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
it_IT: Questo cambierà le impostazioni dei tuoi selettori di lingua %s ai loro valori predefiniti come impostati dal tema. Si prega di notare che alcuni selettori potrebbero essere rimossi e altri potrebbero essere aggiunti.

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
it_IT: Questo controllerà i commenti che hanno una lingua diversa da quella del contenuto a cui appartengono. Se trovati, possiamo eliminarli per te. Li chiamiamo “commenti orfani”.

en: This will duplicate media texts (alt, title, caption) to all languages using the options you selected above. Please stay on this page until the process completes - it may take a few minutes.
it_IT: Questo duplicherà i testi dei media (alt, titolo, didascalia) in tutte le lingue utilizzando le opzioni selezionate sopra. Rimani su questa pagina fino al completamento del processo - potrebbe richiedere alcuni minuti.

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
it_IT: Per aggiungere categorie che già esistono in altre lingue, vai alla <a%s>pagina di gestione delle categorie</a>

en: To continue using WPML features like automatic translation and plugin updates, please register your site again. Don't worry, your existing content and translations are safe.
it_IT: Per continuare a utilizzare le funzionalità di WPML come la traduzione automatica e gli aggiornamenti dei plugin, registra nuovamente il tuo sito. Non preoccuparti, il tuo contenuto esistente e le traduzioni sono al sicuro.

en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
it_IT: Per tradurre facilmente %s, è necessario aggiungere i seguenti componenti WPML:

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
it_IT: Per abilitarla, tu o il tuo host dovrete aprire il file php.ini del tuo sito web e:

en: To enable the <strong>Use directory for default language</strong> option, you need to <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>specify what to show for your site's root URL</a>.
it_IT: Per abilitare l'opzione <strong>Usa directory per la lingua predefinita</strong>, devi <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>specificare cosa mostrare per l'URL radice del tuo sito</a>.

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
it_IT: Per garantire e migliorare la sicurezza del tuo sito web, WPML utilizza il

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
it_IT: Per correggere, apri “%s” e imposta i valori “locale predefinito” come mostrato sopra.

en: To learn more, please visit our documentation page about %s.
it_IT: Per saperne di più, visita la nostra pagina di documentazione su %s.

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
it_IT: Per sincronizzare i valori per le traduzioni, devi abilitare il modulo Translation Management di WPML.

en: To translate content created with %1$s, you need to %2$sinstall WPML String Translation%3$s
it_IT: Per tradurre il contenuto creato con %1$s, devi %2$sinstallare WPML String Translation%3$s

en: To translate taxonomy labels and slug you need %s plugin.
it_IT: Per tradurre le etichette e lo slug della tassonomia è necessario il plugin %s.

en: To translate these items, please go to <a rel="noreferrer" href="%s">Translation Management</a> and send them for translation.
it_IT: Per tradurre questi elementi, vai a <a rel="noreferrer" href="%s">Gestione Traduzioni</a> e inviali per la traduzione.

en: Toggle: Content
it_IT: Toggle: Contenuto

en: Toggle: Title
it_IT: Toggle: Titolo

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
it_IT: Richiede una chiamata a ciascuno dei domini linguistici del sito sia per l'accesso che per l'uscita, quindi c'è una piccola penalità di prestazioni nell'utilizzarla.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
it_IT: Questa funzione permette al tema e ai plugin di funzionare correttamente nei siti che utilizzano lingue in domini.

en: Translatable
it_IT: Traducibile

en: Translatable custom posts linking
it_IT: Collegamento di post personalizzati traducibili

en: Translatable taxonomies linking
it_IT: Collegamento di tassonomie traducibili

en: Translate
it_IT: Traduci

en: Translate Media Library texts (alt, caption, title) when translating content
it_IT: Traduci i testi della Libreria Media (alt, didascalia, titolo) durante la traduzione dei contenuti

en: Translate independently
it_IT: Traduci indipendentemente

en: Translate menu strings and URLs for:
it_IT: Traduci le stringhe e gli URL del menu per:

en: Translate this Document
it_IT: Traduci questo documento

en: Translated by:
it_IT: Tradotto da:

en: Translated post
it_IT: Post tradotto

en: Translated taxonomies
it_IT: Tassonomie tradotte

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
it_IT: Stai traducendo %1$s? Usa la tabella %2$s per una traduzione più facile.

en: Translating content created with page builders
it_IT: Tradurre contenuti creati con i costruttori di pagine

en: Translation
it_IT: Traduzione

en: Translation (new)
it_IT: Traduzione (nuova)

en: Translation Dashboard
it_IT: Dashboard di traduzione

en: Translation Editor FAQ
it_IT: FAQ sull'Editor di traduzione

en: Translation Feedback
it_IT: Feedback sulla traduzione

en: Translation Feedback button on front-end:
it_IT: Pulsante Feedback di Traduzione sul frontend:

en: Translation Jobs
it_IT: Lavori di traduzione

en: Translation Memory
it_IT: Memoria di Traduzione

en: Translation Priorities
it_IT: Priorità di Traduzione

en: Translation Priority
it_IT: Priorità di Traduzione

en: Translation Quality
it_IT: Qualità della traduzione

en: Translation Service
it_IT: Servizio di Traduzione

en: Translation Tools
it_IT: Strumenti di traduzione

en: Translation completed
it_IT: Traduzione completata

en: Translation entry not found for: %d
it_IT: Voce di traduzione non trovata per: %d

en: Translation fixed
it_IT: Traduzione corretta

en: Translation of
it_IT: Traduzione di

en: Translation of %1$s
it_IT: Traduzione di %1$s

en: Translation options
it_IT: Opzioni di traduzione

en: Translation preferences
it_IT: Preferenze di traduzione

en: Translation rating
it_IT: Valutazione della traduzione

en: Translation ready to download
it_IT: Traduzione pronta per il download

en: Translation requests cancelled.
it_IT: Richieste di traduzione annullate.

en: Translation to:
it_IT: Traduzione in:

en: Translation:
it_IT: Traduzione:

en: Translations
it_IT: Traduzioni

en: Translations of taxonomy %1$s labels and slug
it_IT: Traduzioni delle etichette e dello slug della tassonomia %1$s

en: Translations:
it_IT: Traduzioni:

en: Translator
it_IT: Traduttore

en: Translator replied
it_IT: Il traduttore ha risposto

en: Trash
it_IT: Cestino

en: Troubleshooting
it_IT: Risoluzione dei problemi

en: Type a post title
it_IT: Digita un titolo per il post

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
it_IT: La riscrittura degli URL non è abilitata nel tuo server web.

en: URLs for menus will be updated
it_IT: Gli URL per i menu saranno aggiornati

en: Unable to remove relationship!
it_IT: Impossibile rimuovere la relazione!

en: Unable to set this service as default.
it_IT: Impossibile impostare questo servizio come predefinito.

en: Unauthorized
it_IT: Non autorizzato

en: Uncategorized
it_IT: Senza categoria

en: Unique designs for translations
it_IT: Design unici per le traduzioni

en: Unknown remote translation service
it_IT: Servizio di traduzione remoto sconosciuto

en: Unknown reviewer
it_IT: Revisore sconosciuto

en: Until now, your site was set to display "all blog posts", even if they are not translated. That feature is now replaced with a better and more complete translation mode.
it_IT: Fino ad ora, il tuo sito era impostato per visualizzare “tutti gli articoli del blog”, anche se non erano tradotti. Quella funzionalità è ora sostituita da una modalità di traduzione migliore e più completa.

en: Untranslated URL %s
it_IT: URL non tradotto %s

en: Untranslated URLs for menus
it_IT: URL non tradotti per i menu

en: Untranslated string %s
it_IT: Stringa non tradotta %s

en: Untranslated strings for menus
it_IT: Stringhe non tradotte per i menu

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update %1$s menu option to %2$s
it_IT: Aggiorna l'opzione del menu %1$s a %2$s

en: Update %s translation
it_IT: Aggiorna la traduzione di %s

en: Update Taxonomy Hierarchy
it_IT: Aggiorna gerarchia della tassonomia

en: Update Translation Priority
it_IT: Aggiorna Priorità di Traduzione

en: Update URL to %s
it_IT: Aggiorna URL a %s

en: Update term names
it_IT: Aggiorna nomi dei termini

en: Updated Name
it_IT: Nome Aggiornato

en: Upload custom flag
it_IT: Carica bandiera personalizzata

en: Upload dir is not writable
it_IT: La directory di caricamento non è scrivibile

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
it_IT: La directory di caricamento non può essere creata. Controlla i tuoi permessi.

en: Uploads
it_IT: Caricamenti

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
it_IT: Stai utilizzando il tema DIVI e hai scelto di utilizzare l'editor standard per tradurre il contenuto.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
it_IT: Alcune funzionalità potrebbero non funzionare correttamente. Ti consigliamo di passare all'utilizzo dell'Editor di Traduzione.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: You can find more information here: %s
it_IT: Puoi trovare maggiori informazioni qui: %s

en: Use also for old translations created with the classic editor
it_IT: Usa anche per vecchie traduzioni create con l'editor classico

en: Use directory for default language
it_IT: Usa la directory per la lingua predefinita

en: Use the language switcher in the top admin bar to switch languages, then set and save options for each language individually.
it_IT: Usa il selettore di lingua nella barra di amministrazione in alto per cambiare lingua, poi imposta e salva le opzioni per ogni lingua individualmente.

en: Use your free automatic translation quota
it_IT: Utilizza la tua quota gratuita di traduzione automatica

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
en: , and
it_IT: , e

[ctx: Used between elements of a two elements list]
en: and
it_IT: e

en: User not found
it_IT: Utente non trovato

en: Utf8mb4 charset
it_IT: Set di caratteri utf8mb4

en: Valid
it_IT: Valido

en: Validate on save
it_IT: Convalida al salvataggio

en: Version
it_IT: Versione

en: Video: DailyMotion URL
it_IT: Video: URL DailyMotion

en: Video: Embed Code
it_IT: Video: Codice incorporamento

en: Video: External hosted
it_IT: Video: Ospitato esternamente

en: Video: Self hosted
it_IT: Video: Auto-ospitato

en: Video: Vimeo URL
it_IT: Video: URL Vimeo

en: Video: Vimeo link
it_IT: Video: link Vimeo

en: Video: Youtube URL
it_IT: Video: URL YouTube

en: View
it_IT: Visualizza

en: View post
it_IT: Visualizza post

en: Visit
it_IT: Visita

en: WP Menus Sync
it_IT: Sincronizzazione menu WP

en: WPML 3.2 release notes
it_IT: Note di rilascio di WPML 32

en: WPML Export and Import
it_IT: Esportazione e Importazione WPML

en: WPML Failed to check language pairs
it_IT: WPML non è riuscito a controllare le coppie di lingue

en: WPML Language Switcher
it_IT: Selettore di lingua WPML

en: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-8-5/">WPML 4.8.5 release notes</a>
it_IT: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentazione</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-8-5/">Note di rilascio di WPML 4.8.5</a>

en: WPML Network Setup
it_IT: Configurazione di rete WPML

en: WPML Settings
it_IT: Impostazioni WPML

en: WPML Setup
it_IT: Configurazione WPML

en: WPML Site Languages section
it_IT: Sezione Lingue del sito WPML

en: WPML Translation Management is now included in WPML Multilingual CMS.
it_IT: WPML Translation Management è ora incluso in WPML Multilingual CMS.

en: WPML admin language
it_IT: Lingua di amministrazione WPML

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
it_IT: Le schermate di amministrazione di WPML richiedono JavaScript per essere visualizzate. JavaScript è attualmente disattivato nel tuo browser.

en: WPML allows you to easily translate your site's taxonomies. Only taxonomies marked as translatable will be available for translation. Select the taxonomy in the dropdown menu and then use the list of taxonomy terms that appears to translate them.
it_IT: WPML ti permette di tradurre facilmente le tassonomie del tuo sito. Solo le tassonomie contrassegnate come traducibili saranno disponibili per la traduzione. Seleziona la tassonomia nel menu a discesa e poi usa l'elenco dei termini della tassonomia che appare per tradurli.

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
it_IT: WPML può reindirizzare automaticamente i visitatori in base alla lingua del browser.

en: WPML can now automatically detect what types of texts (alt, caption, title) your images use. Enable this option to avoid duplicate fields in the translation editor and missing translations for your images.
it_IT: WPML ora può rilevare automaticamente quali tipi di testi (alt, didascalia, titolo) utilizzano le tue immagini. Abilita questa opzione per evitare campi duplicati nell'editor di traduzione e traduzioni mancanti per le tue immagini.

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
it_IT: WPML non può funzionare perché richiede un'estensione PHP disabilitata!

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %1$sShow details%2$s
it_IT: WPML non può funzionare normalmente. C'è un problema di installazione o di configurazione del server. %1$sMostra dettagli%2$s

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
it_IT: WPML non può essere attivato insieme a questi vecchi plugin:

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
it_IT: WPML non può comunicare con il servizio di traduzione remoto. Assicurati che WPML Translation Management sia attivo.

en: WPML capabilities
it_IT: Capacità di WPML

en: WPML could not create a cache directory in %s
it_IT: WPML non ha potuto creare una directory cache in %s

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
it_IT: WPML non ha potuto caricare i file di configurazione, di cui il tuo sito ha bisogno.

en: WPML could not write in the cache directory: %s
it_IT: WPML non ha potuto scrivere nella directory cache: %s

en: WPML experienced an issue while trying to automatically translating some of your content:
it_IT: WPML ha riscontrato un problema durante il tentativo di tradurre automaticamente alcuni dei tuoi contenuti:

en: WPML flag
it_IT: Bandiera WPML

en: WPML has been activated for the selected site.
it_IT: WPML è stato attivato per il sito selezionato.

en: WPML has been deactivated for the selected site.
it_IT: WPML è stato disattivato per il sito selezionato.

en: WPML has been reset for the selected site.
it_IT: WPML è stato reimpostato per il sito selezionato.

en: WPML is disabled because it requires WordPress version 4.4 or above.
it_IT: WPML è disabilitato perché richiede WordPress versione 4.4 o superiore.

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
it_IT: A WPML mancano alcuni record nelle tabelle delle lingue e non può funzionare completamente finché questo problema non viene risolto.

en: WPML is translating your content automatically. You can monitor the progress in the admin bar.
it_IT: WPML sta traducendo automaticamente il tuo contenuto. Puoi monitorare il progresso nella barra di amministrazione.

en: WPML language settings
it_IT: Impostazioni della lingua WPML

en: WPML lets each user choose the admin language, unrelated of the language in which visitors will see the front-end of the site.
it_IT: WPML permette a ogni utente di scegliere la lingua dell'amministrazione, indipendentemente dalla lingua in cui i visitatori vedranno il front-end del sito.

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
it_IT: WPML ti permette di aprire queste pagine per ricevere feedback, in modo che i visitatori possano dirti se notano qualcosa di sbagliato.

en: WPML love
it_IT: Amore per WPML

en: WPML needs at least 208 KB of Available stack size on PHP 8.3+; please set "zend.max_allowed_stack_size" to at least 256 KB and "zend.reserved_stack_size" to at least 48 KB in your php.ini file. After these changes, restart your web server.
it_IT: WPML necessita di almeno 208 KB di dimensione dello stack disponibile su PHP 8.3+; imposta “zend.max_allowed_stack_size” ad almeno 256 KB e “zend.reserved_stack_size” ad almeno 48 KB nel tuo file php.ini. Dopo queste modifiche, riavvia il tuo server web.

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
it_IT: WPML deve caricare i file di configurazione, che gli dicono come tradurre il tuo tema e i plugin che usi. Se c'è un problema, usa il pulsante Riprova. Se il problema persiste, contatta il supporto WPML, mostra i dettagli dell'errore e ti aiuteremo a risolverlo.

en: WPML needs to upgrade the post's media information.
it_IT: WPML deve aggiornare le informazioni sui media del post.

en: WPML requires database upgrade
it_IT: WPML richiede un aggiornamento del database

en: WPML settings
it_IT: Impostazioni WPML

en: WPML uses cookies to identify the visitor’s current language, the last visited language and the language of users who have logged in.
it_IT: WPML utilizza i cookie per identificare la lingua corrente del visitatore, l'ultima lingua visitata e la lingua degli utenti che hanno effettuato l'accesso.

en: WPML will be deactivated
it_IT: WPML verrà disattivato

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
it_IT: WPML copierà %s da %s quando salverai questo post.

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
it_IT: WPML copierà questo campo da %s quando salverai questo post.

en: WPML will include a language switcher on the WordPress login page. To change this, go to %s.
it_IT: WPML includerà un selettore di lingua nella pagina di accesso di WordPress. Per modificare questo, vai a %s.

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
it_IT: WPML resetterà tutte le informazioni sulla lingua ai suoi valori predefiniti. Tutte le lingue che hai aggiunto o modificato andranno perse.

en: WPML->Settings
it_IT: WPML->Impostazioni

en: Waiting for automatic translation
it_IT: In attesa di traduzione automatica

en: Waiting for translation from %s
it_IT: In attesa di traduzione da %s

en: Waiting for translation service
it_IT: In attesa del servizio di traduzione

en: Waiting for translator
it_IT: In attesa del traduttore

en: Waiting for translators...
it_IT: In attesa dei traduttori...

en: Want to know if recent translations you received have problems?
it_IT: Vuoi sapere se le traduzioni recenti che hai ricevuto hanno problemi?

en: We couldn't complete the whole process in one request. Please click on the "Upgrade" button to continue.
it_IT: Non siamo riusciti a completare l'intero processo in una sola richiesta. Si prega di cliccare sul pulsante “Aggiorna” per continuare.

en: We couldn't find a translation service connected to this key.
it_IT: Non abbiamo trovato un servizio di traduzione collegato a questa chiave.

en: We maintain WPML’s Classic Translation Editor as part of WPML for backward compatibility. You should only use it if you’ve started with the Classic Editor and are concerned about losing the translation history.
it_IT: Manteniamo l'Editor di Traduzione Classico di WPML come parte di WPML per la compatibilità con le versioni precedenti. Dovresti utilizzarlo solo se hai iniziato con l'Editor Classico e sei preoccupato di perdere la cronologia delle traduzioni.

en: We recommend enabling automatic detection of image texts (alt, caption, title). This helps prevent duplicate media fields and missing translations.
it_IT: Consigliamo di attivare il rilevamento automatico dei testi delle immagini (alt, didascalia, titolo). Questo aiuta a prevenire campi multimediali duplicati e traduzioni mancanti.

en: We strongly recommend enabling WPML's automatic detection for image texts to avoid duplicated media fields and missing translations.
it_IT: Consigliamo vivamente di abilitare il rilevamento automatico dei testi delle immagini di WPML per evitare campi media duplicati e traduzioni mancanti.

en: What to include in the language switcher:
it_IT: Cosa includere nel selettore di lingua:

en: What to show for the root url:
it_IT: Cosa mostrare per l'URL radice:

en: When deleting a post, delete translations as well
it_IT: Quando si elimina un post, elimina anche le traduzioni

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
it_IT: Quando si elimina una tassonomia (categoria, tag o personalizzata), elimina anche le traduzioni

en: When should I use WPML’s Classic Translation Editor?
it_IT: Quando dovrei utilizzare l'Editor di traduzione classico di WPML?

en: When you publish the original post
it_IT: Quando pubblichi il post originale

en: When you receive completed translations
it_IT: Quando ricevi traduzioni completate

en: Which blog posts do you want to display on your site's translations?
it_IT: Quali articoli del blog vuoi visualizzare sulle traduzioni del tuo sito?

en: While you use the plugin, WPML will share data regarding the site through Installer. No data from the user itself will be shared.
it_IT: Mentre utilizzi il plugin, WPML condividerà i dati relativi al sito tramite Installer. Nessun dato dell'utente stesso verrà condiviso.

en: White
it_IT: Bianco

en: Widget area
it_IT: Area widget

en: Widget language switcher
it_IT: Selettore di lingua del widget

en: Widget title:
it_IT: Titolo del widget:

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Will be added
it_IT: Sarà aggiunto

en: Will be removed
it_IT: Sarà rimosso

en: With WPML activated, you can set your site’s languages from the %1$s.<br>To change the language of your WordPress admin, go to the %2$s in your user profile.
it_IT: Con WPML attivato, puoi impostare le lingue del tuo sito dal %1$s.<br>Per cambiare la lingua del tuo admin WordPress, vai al %2$s nel tuo profilo utente.

en: WordPress %s or later is required.
it_IT: È richiesto WordPress %s o successivo.

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
it_IT: WordPress non può scaricare automaticamente le traduzioni per le seguenti lingue:

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
it_IT: Il file di lingua di WordPress (.mo) è mancante. Mantenendo la lingua di visualizzazione esistente.

en: Wrong nonce
it_IT: Nonce errato

en: Yes
it_IT: Sì

en: Yes, WPML allows you to use %1$scompletely different designs for translations%2$s.
it_IT: Sì, WPML ti permette di usare %1$sdesign completamente diversi per le traduzioni%2$s.

en: Yes, use Advanced Translation Editor for existing content
it_IT: Sì, usa l'Editor di Traduzione Avanzato per i contenuti esistenti

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
it_IT: Hai attivato l'Editor di Traduzione Avanzato per questo sito, ma stai aggiornando una vecchia traduzione. WPML ha aperto l'Editor di Traduzione Standard, in modo da permetterti di aggiornare questa traduzione. Quando tradurrai nuovi contenuti, avrai a disposizione l'Editor di Traduzione Avanzato con tutte le sue funzionalità. Per modificare le tue impostazioni, vai su Impostazioni WPML.

en: You are about to change the language of {post_name}.
it_IT: Stai per cambiare la lingua di {post_name}.

en: You are about to connect the current post with these following posts
it_IT: Stai per collegare il post corrente con i seguenti post

en: You are about to edit this translation using the standard WordPress editor.
it_IT: Stai per modificare questa traduzione usando l'editor standard di WordPress.

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
it_IT: Stai per reimpostare WPML per questo sito: %s.

en: You are about to use Advanced Translation Editor for your existing translations
it_IT: Stai per utilizzare l'Editor di Traduzione Avanzato per le tue traduzioni esistenti

en: You are creating a %1$s in %3$s and you've set %2$s to display even when not translated. Please note that this %1$s will only appear in %3$s. Only %2$s that you create in the site's default language (%4$s) will appear in all the site's languages.
it_IT: Stai creando un %1$s in %3$s e hai impostato %2$s per essere visualizzato anche quando non è tradotto. Si prega di notare che questo %1$s apparirà solo in %3$s. Solo %2$s che crei nella lingua predefinita del sito (%4$s) apparirà in tutte le lingue del sito.

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
it_IT: Non sei autorizzato a gestire le impostazioni di rete WPML.

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
it_IT: Sei ora il Responsabile delle Traduzioni per %s - azione necessaria

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
it_IT: Sei il Responsabile delle Traduzioni per %s. Questo ruolo ti permette di gestire tutto ciò che riguarda la traduzione per questo sito.

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
it_IT: Stai cercando di utilizzare un URL esterno: questo non è consentito.

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
it_IT: Stai usando PHP 7: in alcuni casi, l'estensione potrebbe essere stata rimossa durante un aggiornamento di sistema. In questo caso, consulta %3$s.

en: You are using WPML Translation Management without String Translation. Some of the translations may not work this way. Please download and install WPML String Translation before you translate the content from Block editor.
it_IT: Stai utilizzando WPML Translation Management senza String Translation. Alcune traduzioni potrebbero non funzionare in questo modo. Si prega di scaricare e installare WPML String Translation prima di tradurre il contenuto dall'editor a blocchi.

en: You are using a caching plugin. When you translate strings, the cache needs to be cleared in order for the translation to display.
it_IT: Stai utilizzando un plugin di caching. Quando traduci le stringhe, la cache deve essere svuotata affinché la traduzione venga visualizzata.

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
it_IT: Puoi nascondere completamente i contenuti in lingue specifiche ai visitatori e ai motori di ricerca, ma puoi comunque visualizzarli tu stesso. Questo permette di rivedere le traduzioni in corso.

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
it_IT: Puoi visualizzare un selettore di lingua nel piè di pagina del sito. Puoi personalizzarlo e stilizzarlo qui.

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
it_IT: Puoi visualizzare i link alla traduzione dei post prima e dopo il post. Questi link appaiono come “Questo post è disponibile anche in...”

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
it_IT: Puoi abilitare la sua/loro visualizzazione per te stesso nella tua <a href="%s">pagina del profilo</a>.

en: You can find the API token at %s site
it_IT: Puoi trovare il token API sul sito %s

en: You can only edit translations assigned to you.
it_IT: Puoi modificare solo le traduzioni assegnate a te.

en: You can set different options for each language
it_IT: Puoi impostare opzioni diverse per ogni lingua

en: You can't do that!
it_IT: Non puoi farlo!

en: You deactivated the following language(s) from your site, but there are still some existing translations saved in your database.
it_IT: Hai disattivato le seguenti lingue dal tuo sito, ma ci sono ancora alcune traduzioni esistenti salvate nel tuo database.

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
it_IT: Non hai i diritti per tradurre da %1$s a %2$s

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
it_IT: Hai ricevuto diversi lavori di traduzione e ora appaiono sul tuo sito.

en: You have post types set to fallback to the default language. Changing the default language may impact how archive listings display untranslated posts.
it_IT: Hai impostato alcuni tipi di post per tornare alla lingua predefinita. La modifica della lingua predefinita potrebbe influenzare la visualizzazione degli elenchi di archivio per i post non tradotti.

en: You haven't set your synchronization preferences for these %1$s: %2$s. Default value was selected.
it_IT: Non hai impostato le tue preferenze di sincronizzazione per questi %1$s: %2$s. È stato selezionato il valore predefinito.

en: You may need to adjust your server settings if your site uses nginx.
it_IT: Potrebbe essere necessario modificare le impostazioni del server se il tuo sito utilizza nginx.

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
it_IT: Potrebbe essere necessario contattare l'amministratore del server o la tua società di hosting per installare questa estensione.

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
it_IT: Potrebbe essere necessario %s.

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
it_IT: salvare nuovamente i permalink del sito

en: You need to configure WPML before you can start translating.
it_IT: Devi configurare WPML prima di iniziare a tradurre.

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media Translation" screens.
it_IT: È necessario configurare almeno un'altra lingua per accedere alle schermate “Localizzazione di temi e plugin” e “Traduzione dei media”.

en: You need to deactivate the separate plugin.
it_IT: Devi disattivare il plugin separato.

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
it_IT: È necessario abilitare l'Editor di Traduzione di WPML per tradurre comodamente.

en: You're all done. From now on, all new media files that you upload to content will receive a language. You can automatically duplicate them to translations from the post-edit screen.
it_IT: Hai finito. D'ora in poi, tutti i nuovi file multimediali che caricherai nei contenuti riceveranno una lingua. Puoi duplicarli automaticamente nelle traduzioni dalla schermata di modifica del post.

en: Your Automatic Translation account id is
it_IT: Il tuo ID account di Traduzione Automatica è

en: Your WPML Blog account only allows you to manually translate Elementor content
it_IT: Il tuo account WPML Blog ti consente solo di tradurre manualmente il contenuto di Elementor

en: Your WPML installation may cause problems with Block editor
it_IT: La tua installazione di WPML potrebbe causare problemi con l'editor a blocchi

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
it_IT: La tua pagina del blog non esiste o la sua traduzione non è pubblicata in %s.

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
it_IT: Il tuo browser non sembra consentire l'impostazione dei cookie.

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
it_IT: La tua pagina iniziale non esiste o la sua traduzione non è pubblicata in %s.

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
it_IT: Il tuo menu include elementi personalizzati, che devi tradurre usando la Traduzione delle stringhe di WPML.

en: Your php.ini file is located at
it_IT: Il tuo file php.ini si trova in

en: Your rating:
it_IT: La tua valutazione:

en: Your server settings do not allow for languages in directories.
it_IT: Le impostazioni del tuo server non consentono le lingue nelle directory.

en: Your site currently has language switching for the login page disabled.
it_IT: Il tuo sito attualmente ha disabilitato il cambio lingua per la pagina di accesso.

en: Your site doesn't meet WPML's minimum requirements.
it_IT: Il tuo sito non soddisfa i requisiti minimi di WPML.

en: add
it_IT: aggiungi

en: add translation
it_IT: aggiungi traduzione

en: all
it_IT: tutto

en: any language
it_IT: qualsiasi lingua

en: avoids unnecessary duplicate media fields and missing image translations
it_IT: evita campi multimediali duplicati non necessari e traduzioni di immagini mancanti

en: day(s)
it_IT: giorno/i

en: default
it_IT: predefinito

en: delete it permanently
it_IT: eliminarlo definitivamente

en: duplicate
it_IT: duplica

en: edit terms
it_IT: modifica termini

en: edit translation
it_IT: modifica traduzione

en: eval() availability from Suhosin
it_IT: disponibilità di eval() da Suhosin

en: g:i a T
it_IT: h:i T

en: good for menus that display items as a list
it_IT: adatto per menu che visualizzano gli elementi come elenco

en: good for menus that support drop-downs
it_IT: adatto per menu che supportano i menu a discesa

en: hidden
it_IT: nascosto

en: hide
it_IT: nascondi

en: how to ensure your archive listing continues to display all posts
it_IT: come assicurarsi che l'elenco degli archivi continui a visualizzare tutti i post

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
it_IT: nelle opzioni, nei menu, nei widget, nel piè di pagina e nello shortcode

en: item
it_IT: elemento

en: items
it_IT: elementi

en: learn more
it_IT: scopri di più

en: linked to:
it_IT: collegato a:

en: loading
it_IT: caricamento

en: local translator
it_IT: traduttore locale

en: menu items
it_IT: voci di menu

en: month(s)
it_IT: mese/i

en: n/a
it_IT: n/d

en: needs retry
it_IT: necessita di nuovo tentativo

en: nginx guide
it_IT: guida nginx

en: none
it_IT: nessuna

en: not translated in current language
it_IT: non tradotto nella lingua corrente

en: of
it_IT: di

en: only show translated items
it_IT: mostra solo elementi tradotti

en: posts left
it_IT: articoli rimanenti

en: profile
it_IT: profilo

en: published
it_IT: pubblicati

en: published or updated
it_IT: pubblicati o aggiornati

en: restore
it_IT: ripristinare

en: select parent
it_IT: seleziona genitore

en: show
it_IT: mostra

en: some strings might be not registered
it_IT: alcune stringhe potrebbero non essere registrate

en: string not registered
it_IT: stringa non registrata

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
it_IT: questa sarà la tua lingua di amministrazione e sarà anche utilizzata per tradurre i commenti.

en: to
it_IT: a

en: translate
it_IT: traduci

en: translate the base taxonomy slugs with WPML
it_IT: traduci gli slug di base delle tassonomie con WPML

en: translating post categories and custom taxonomies
it_IT: tradurre le categorie dei post e le tassonomie personalizzate

en: untranslated
it_IT: non tradotto

en: updated
it_IT: aggiornati

en: use translation if available or fallback to default language
it_IT: usa la traduzione se disponibile o passa alla lingua predefinita

en: week(s)
it_IT: settimana/e
