WPML String Translation 3.4.1 - en to he translation catalogue (276 entries)

en:  They were added to the translations table.
he:  הם נוספו לטבלת התרגומים.

en: %d new translation was added. | %d new translations were added.
he[0]: %dתרגום חדש נוסף.
he[1]: %d new translations were added.

en: %d translation was updated. | %d translations were updated.
he[0]: %dהתרגום עודכן.
he[1]: %d translations were updated.

en: %s slugs are set to be translated, but they are missing their translation
he: יש לתרגם זיהויים של %s, אבל חסר להם תרגום

en: (original)
he: (מקורי)

en: * This feature is only intended for sites that are in development. It will significantly slow down the site, but help you find strings that WPML cannot detect in the PHP code.
he: * תכונה זו מיועדת רק לאתרים שעדיין נמצאים בפיתוח. היא תאט את האתר באופן משמעותי אבל תעזור לך למצוא מחרוזות ש-WPML לא יכול לזהות בקוד ה-PHP.

en: -- Please select --
he: -- בחר --

en: .po file :
he: קובץ.po :

en: Action
he: פעולה

en: Active
he: פעיל

en: Add selected strings
he: הוסף מחרוזות שנבחרו

en: Add the new translations.
he: הוסף את התרגומים החדשים.

en: Adds theme and plugins localization capabilities to WPML | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/string-translation/">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-string-translation-3-4-1/">WPML String Translation 3.4.1 release notes</a>
he: מוסיף יכולות לוקליזציה של ערכות נושא ותוספים ל-WPML | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/string-translation/">תיעוד</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-string-translation-3-4-1/">הערות שחרור WPML String Translation 3.4.1</a>

en: Admin Texts Translation
he: תרגום טקסטים של מנהל המערכת

en: All
he: הכל

en: All %d strings from all pages are selected.
he: כל %d המחרוזות מכל העמודים נבחרו.

en: All %d strings on this page are selected.
he: כל %d המחרוזות בעמוד זה נבחרו.

en: All Translation Priorities
he: כל עדיפויות התרגום

en: All domains
he: כל הדומיינים

en: All strings
he: כל המחרוזות

en: All strings in %s
he: כל המחרוזות ב-%s

en: Also create translations according to the .po file
he: צור תרגומים גם בהתאם לקובץ .po

en: Also include translations
he: כלול גם תרגומים

en: Also prevent similar messages in the future?
he: למנוע גם הודעות דומות בעתיד?

en: Apply
he: החל

en: Are you sure you want to delete these packages?
    Their strings and translations will be deleted too.
he: האם אתה בטוח שברצונך למחוק חבילות אלה?
     גם המחרוזות והתרגומים שלהם יימחקו.

en: Are you sure you want to delete these strings?
    Their translations will be deleted too.
he: האם אתה בטוח שברצונך למחוק מחרוזות אלה?
     גם התרגומים שלהם יימחקו.

en: Auto register untranslated strings
he: רשום אוטומטית מחרוזות שלא תורגמו

en: Auto-download WordPress translations
he: הורד באופן אוטומטי תרגומי WordPress

en: Auto-registered, translation needed
he: נרשם אוטומטית, דרוש תרגום

en: Automatic string registration will remain active for <span class='counter-msg'>%s</span>. Please visit the site's front-end to allow WPML to find strings for translation.
he: רישום אוטומטי של מחרוזות יישאר פעיל למשך <span class="counter-msg">%s</span>. אנא בקר בחזית האתר כדי לאפשר ל-WPML למצוא מחרוזות לתרגום.

en: Be sure to turn off this feature before your site goes live to avoid performance issues.
he: הקפד לכבות תכונה זו לפני שהאתר שלך עולה לאוויר כדי למנוע בעיות ביצועים.

en: By default WPML assumes that strings in themes and plugins are in English. If you're using a theme or plugin that has strings in other languages you can set the language of text-domains.
he: כברירת מחדל WPML מניח שמחרוזות בתבניות ובתוספים הן באנגלית. אם אתה משתמש בתבנית או בתוסף שיש בו מחרוזות בשפות אחרות, תוכל להגדיר את השפה של תחומי הטקסט.

en: Can't find the strings you're looking to translate? Add more strings for translation.
he: לא מוצא את המחרוזות שאתה מחפש לתרגם? הוסף עוד מחרוזות לתרגום.

en: Cancel
he: בטל

en: Change the language of selected strings
he: שנה את השפה של המחרוזות שנבחרו

en: Change translation priority of selected strings
he: שנה עדיפות תרגום של מחרוזות שנבחרו

en: Check for string issues
he: בדוק אם יש בעיות מחרוזות

en: Check other languages
he: בדוק שפות אחרות

en: Choose the user roles you would like to make translatable: %s
he: בחר את תפקידי המשתמש שברצונך להפוך לניתנים לתרגום: %s

en: Cleanup and optimization completed!
he: ניקוי ומיטוב הושלמו!

en: Cleanup and optimize string tables
he: ניקוי ומיטוב של טבלאות מחרוזות

en: Click here to enable it
he: לחץ כאן כדי להפעיל אותו

en: Click to toggle
he: לחץ להחלפת מצב

en: Close
he: סגור

en: Complete
he: הושלם

en: Completely translated strings
he: מחרוזות מתורגמות לגמרי

en: Configure
he: הגדר תצורה

en: Contains %s strings
he: מכיל %s מחרוזות

en: Context
he: הקשר

en: Core
he: ליבה

en: Current source language
he: שפת מקור נוכחית

en: Data saved
he: הנתונים נשמרו

en: Default package language
he: שפת ברירת המחדל של החבילה

en: Delete Selected Packages
he: מחק חבילות נבחרות

en: Delete selected strings
he: מחק מחרוזות שנבחרו

en: Disable auto register of untranslated strings
he: השבת רישום אוטומטי של מחרוזות שלא תורגמו

en: Dismiss all notices
he: בטל את כל ההודעות

en: Display %d results per page
he: הצג %d תוצאות בדף

en: Display all results
he: הצג את כל התוצאות

en: Display packages for this kind:
he: להציג חבילות עבור סוג זה:

en: Display:
he: תצוגה:

en: Displaying %1$s&#8211;%2$s of %3$s
he: מציג %1$s&#8211;%2$s מתוך %3$s

en: Domain
he: דומיין

en: Edit user roles
he: ערוך תפקידי משתמש

en: English
he: אנגלית

en: Error: please try again
he: שגיאה: נסה שוב

en: Errors: %s
he: שגיאות: %s

en: Exact match
he: התאמה מדויקת

en: Existing translation
he: תרגום קיים

en: Export strings into .po/.pot file
he: יצא מחרוזות לתוך קובץ .po/.pot

en: Failed downloading the language information file.
he: הורדת קובץ המידע על השפה נכשלה.

en: Failed downloading the language information file. Please go back and try a little later.
he: הורדת קובץ המידע של השפה נכשלה. חזור ונסה שוב מאוחר יותר.

en: File upload error
he: שגיאה בטעינת קובץ

en: Files already scanned.
he: הקבצים כבר נסרקו.

en: Filter
he: סנן

en: For more details, see %s.
he: לפרטים נוספים, ראה%s.

en: Frontend preview
he: תצוגה מקדימה של החזית

en: Highlight color for strings
he: צבע הדגשה למחרוזות

en: If it's an %1$sonline site%2$s, contact your hosting company and request that they make that folder writable.
he: אם זהו %1$sאתר מקוון%2$s, צור קשר עם חברת האחסון שלך ובקש מהם להפוך את התיקייה הזו לניתנת לכתיבה.

en: If this is a %1$slocal development site%2$s, make sure that your local server can write to this folder.
he: אם זהו %1$sאתר פיתוח מקומי%2$s, ודא שהשרת המקומי שלך יכול לכתוב לתיקייה זו.

en: Import
he: יבא

en: Import / export .po
he: יבא/יצא .po

en: In domain:
he: בדומיין:

en: In progress
he: מתבצע

en: In translation basket
he: בסל התרגום

en: Inactive
he: לא פעיל

en: Inactive Widgets
he: ווידג'טים לא פעילים

en: Include translations
he: כלול תרגומים

en: Info
he: מידע

en: Invalid language: %s
he: שפה לא חוקית: %s

en: Invalid nonce
he: nonce לא חוקי

en: Kind
he: סוג

en: Language of domains
he: שפת הדומיינים

en: Language of this %1$s is %2$s
he: השפה של %1$s זה היא %2$s

en: Languages of domains
he: שפות הדומיינים

en: Learn more about %1$stranslating admin and settings strings.%2$s
he: למד עוד על %1$sתרגום מחרוזות ניהול והגדרות.%2$s

en: Learn more about %1$stranslating user meta information.%2$s
he: למד עוד על %1$sתרגום מידע מטא של משתמשים.%2$s

en: Learn more about finding strings
he: למד עוד על מציאת מחרוזות

en: Loaded
he: טעון

[ctx: MO Import blocked 1/4]
en: There is a problem with the String Translation table in your site.
he: יש בעיה בטבלה 'תרגום מחרוזות' באתר שלך.

[ctx: MO Import blocked 2/4]
en: This problem is not causing a problem running the site right now, but can become a critical issue in the future.
he: בעיה זו לא גורמת לבעיה בפעולת האתר כרגע אבל עלולה להוות בעיה קריטית בעתיד.

[ctx: MO Import blocked 3/4]
en: WPML support team knows how to fix it.
he: צוות התמיכה של WPML יודע כיצד לתקן זאת.

[ctx: MO Import blocked 4/4]
en: Please add a message in the relevant <a href="%s" target="_blank">support thread</a> and we'll fix it for you.
he: הוסף הודעה ב<a href="%s" target="_blank">שרשור התמיכה</a> הרלוונטי ונתקן זאת עבורך.

[ctx: MO Import blocked short 1/3]
en: WPML cannot replace .mo files because of technical problems in the String Translation table.
he: WPML לא יכולה להחליף קובצי .mo עקב בעיות טכניות בטבלה 'תרגום מחרוזות'.

[ctx: MO Import blocked short 2/3]
en: WPML support team knows how to fix it.
he: צוות התמיכה של WPML יודע כיצד לתקן זאת.

[ctx: MO Import blocked short 3/3]
en: Please add a message in the relevant <a href="%s" target="_blank" >support thread</a> and we'll fix it for you.
he: הוסף הודעה ב<a href="%s" target="_blank" >שרשור התמיכה</a> הרלוונטי ונתקן זאת עבורך.

en: Making User Meta Information Translatable
he: הפיכת מידע מטא של משתמשים לניתן לתרגום

en: Missing parameters
he: פרמטרים חסרים

en: Missing version number for translation.
he: לתרגום חסר מספר גרסה.

en: Multibyte String extension
he: ההרחבה Multibyte String

en: Multibyte String extension is required for WPML String Translation.
he: יש צורך בהרחבה Multibyte String בשביל WPML String Translation.

en: Name
he: שם

en: Name: %s
he: שם: %s

en: Needs re-scanning
he: דורש סריקה מחדש

en: Needs update
he: זקוק לעדכון

en: New
he: חדש

en: New translation
he: תרגום חדש

en: New translations (%d)
he: תרגומים חדשים (%d)

en: No - keep showing these message
he: לא - המשך להציג הודעות אלה

en: No TextDomain
he: אין TextDomain

en: No action performed. Please select the strings that you need to update or add.
he: לא בוצעה פעולה. בחר את המחרוזות שאתה צריך לעדכן או להוסיף.

en: No packages found
he: לא נמצאו חבילות

en: No records found
he: לא נמצאו רשומות

en: No string found
he: לא נמצאה מחרוזת

en: No strings found
he: לא נמצאו מחרוזות

en: No updates found.
he: לא נמצאו עדכונים

en: Nonce value is invalid
he: ערך Nonce לא חוקי

en: Not loaded
he: לא טעון

en: Not marked as 'complete'. Press 'Save' to enable.
he: לא סומן כ'הושלם'. לחץ על 'שמור' כדי להפעיל.

en: Not scanned yet
he: טרם נסרק

en: Not seeing strings that you are looking for?
he: לא רואה את המחרוזות שאתה מחפש?

en: Not translated
he: לא תורגם

en: Number of strings
he: מספר מחרוזות

en: OK
he: אישור

en: OnTheGoSystems
he: Onthegosystems

en: PO export may be glitchy. We are working to fix it.
he: עלולות להיות תקלות בייצוא PO. אנו עובדים על תיקונן.

en: Package Management
he: ניהול חבילות

en: Packages
he: חבילות

en: Partial Translation
he: תרגום חלקי

en: Partial translation
he: תרגום חלקי

en: Please activate WPML Multilingual CMS to have WPML String Translation working.
he: הפעל את WPML Multilingual CMS כדי ש-WPML String Translation יפעל.

en: Please enter a domain!
he: הזן דומיין!

en: Please select at least one document to translate.
he: בחר לפחות מסמך אחד לתרגום.

en: Please select at least one language to translate into.
he: בחר לפחות שפה אחת לתרגום.

en: Please select the .po file to upload!
he: בחר את קובץ ה-.po להעלאה!

en: Plugins
he: תוספים

en: Post "%1$s" will be ignored for %2$s, because translation is already in progress.
he: נתעלם מהפוסט "%1$s" עבור %2$s, מכיוון שכבר מתבצע תרגום.

en: Post "%1$s" will be ignored for %2$s, because translation is already waiting for translator.
he: לא תהיה התייחסות לפוסט "%1$s" עבור %2$s, מכיוון שהתרגום כבר ממתין למתרגם.

en: Preview string on site
he: תצוגה מקדימה של המחרוזת באתר

en: Preview where this string appears on your site
he: צפה היכן מחרוזת זו מופיעה באתר שלך

en: Proceed
he: המשך

en: Processing
he: מעבד

en: Remove strings by domain
he: הסר מחרוזות לפי תחום

en: Return to String Translation
he: חזור אל תרגום המחרוזות

en: Review changes and update
he: בדוק את השינויים ועדכן

en: Save
he: שמור

en: Save settings
he: שמור הגדרות

en: Scan selected components for strings
he: סרוק רכיבים נבחרים למחרוזות

en: Scan selected plugins for strings
he: חפש מחרוזות בתוספים שנבחרו

en: Scan selected themes for strings
he: חפש מחרוזות בערכת העיצוב שנבחרה

en: Scan strings in themes, plugins and WordPress
he: סרוק מחרוזות בערכות נושא, תוספים ו-WordPress

en: Scan successful: WPML found %s strings.
he: הסריקה הצליחה: WPML מצא %s מחרוזות.

en: Scan the selected components to make new texts available for translation.
he: סרוק את הרכיבים הנבחרים כדי להפוך טקסטים חדשים לזמינים לתרגום.

en: Scanned
he: נסרק

en: Scanning file: %s
he: סורק את הקובץ: %s

en: Search
he: חפש

en: Search for:
he: חפש את:

en: Search in both the original language and in translations. Searching in translations may take a bit of time.
he: חפש הן בשפת המקור והן בתרגומים. חיפוש בתרגומים עשוי לקחת מעט זמן.

en: Select All
he: בחר הכול

en: Select affected components
he: בחר רכיבים מושפעים

en: Select all
he: בחר הכל

en: Select all strings that match this search
he: בחר את כל המחרוזות התואמות לחיפוש זה

en: Select domain:
he: בחר דומיין:

en: Select for which domain to set the language:
he: בחר עבור איזה דומיין תוגדר השפה:

en: Select from existing
he: בחר מתוך הקיימים

en: Select the original language of strings to import
he: בחר את שפת המקור של המחרוזות לייבוא

en: Select the user roles whose information you want to make translatable and then use the String Translation page to translate it.
he: בחר את תפקידי המשתמש שאת המידע שלהם ברצונך להפוך לניתן לתרגום ואז השתמש בעמוד תרגום המחרוזות כדי לתרגם אותו.

en: Select what the strings are for:
he: בחר את ייעוד המחרוזות:

en: Send to translation
he: שלח לתרגום

en: Set different slugs in different languages for %s.
he: הגדר זיהויים בשפות שונות עבור %s.

en: Set the original language of themes and plugins
he: הגדר את שפת המקור של ערכות נושא ותוספים

en: Set the source language of these strings to:
he: הגדר את שפת המקור של המחרוזות להיות:

en: Show custom MO Files Pre-generation dialog box
he: הצג תיבת דו-שיח עבור הפקה מראש של קובצי MO מותאמים אישית

en: Show page builder packages
he: הצג חבילות בונה עמודים

en: Showing only strings that contain %s
he: מציג רק מחרוזות המכילות %s

en: Skipping file: %s
he: מדלג על הקובץ: %s

en: Slug translations
he: תרגומי זיהויים

en: Some of the strings selected belong to packages. You can only change the language of these strings if all strings in the packages are selected.
he: חלק מהמחרוזות שנבחרו שייכות לחבילות. ניתן לשנות את השפה של מחרוזות אלה רק אם בוחרים את כל המחרוזות בחבילות.

en: Some themes and plugins don't properly set the textdomain (second argument) in GetText calls. When you select this option, WPML will assume that the strings found in GetText calls in the PHP files of the theme and plugin should have the textdomain with the theme/plugin's name.
he: חלק מערכות העיצוב והתוספים לא מגדירים כהלכה את  textdomain (הארגומנט השני) בקריאות GetText. כשאתה בוחר אפשרות זו, WPML יניח שהמחרוזות שנמצאות בקריאות GetText בקובצי PHP של ערכת העיצוב והתוספים זקוקות ל-textdomain עם השם של ערכת העיצוב או התוסף.

en: Status
he: סטטוס

en: String
he: מחרוזת

en: String Tracking Enabled
he: מעקב אחר מחרוזות מופעל

en: String Translation
he: תרגום מחרוזות

en: String auto registration is disabled.
he: רישום אוטומטי של מחרוזות מושבת.

en: Strings in need of translation
he: מחרוזות הזקוקות לתרגום

en: Strings in the theme and plugins
he: מחרוזות בערכת הנושא ובתוספים

en: Strings per page:
he: מחרוזות לדף:

en: Strings that need translation
he: מחרוזות הדורשות תרגום

en: Submit
he: שלח

en: Success!
he: הצלחה!

en: The database has been updated.
he: מסד הנתונים עודכן.

en: The following files were processed:
he: הקבצים הבאים עובדו:

en: Themes
he: ערכות נושא

en: There is nothing to be updated or to be added.
he: אין שום דבר לעדכון או להוספה.

en: There is nothing to translate.
he: אין מה לתרגם.

en: These are the strings that we found in your .po file. Please carefully review them. Then, click on the 'add' or 'cancel' buttons at the %1$sbottom of this screen%2$s. You can exclude individual strings by clearing the check boxes next to them.
he: אלו המחרוזות שמצאנו בקובץ .po שלך. בדוק אותם בעיון. לאחר מכן, לחץ על הלחצנים 'הוסף' או 'בטל' ב%1$sתחתית מסך זה%2$s. תוכל לא לכלול מחרוזות ספציפיות על-ידי ביטול הסימון בתיבות הסימון שלהן.

en: This domain currently has the following strings:
he: לדומיין זה יש כרגע את המחרוזות הבאות:

en: This feature helps you find where the text (strings) appears on your site, so you can translate it more easily. 
    											It may slow down your site while it's running, so it's best to use it only during development. 
    											Remember to turn it off when your site goes live to keep things running smoothly.
he: תכונה זו עוזרת לך למצוא היכן הטקסט (מחרוזות) מופיע באתר שלך, כך שתוכל לתרגם אותו בקלות רבה יותר. 
    											היא עלולה להאט את האתר שלך בזמן שהיא פועלת, לכן מומלץ להשתמש בה רק במהלך הפיתוח. 
    											זכור לכבות אותה כאשר האתר שלך עולה לאוויר כדי לשמור על פעילות חלקה.

en: This feature is disabled. %1$sClick here to enable it.%2$s
he: תכונה זו מושבתת. %1$sלחץ כאן כדי להפעיל אותה.%2$s

en: This folder appears to be not writable. This is blocking translation for strings from appearing on the site.
he: נראה שלא ניתן לכתוב בתיקייה זו. דבר זה חוסם את הופעת תרגומי המחרוזות באתר.

en: This includes strings like footer text, copyright notices, plugin options and settings, time format, widget texts, and more.
he: זה כולל מחרוזות כמו טקסט כותרת תחתונה, הודעות זכויות יוצרים, אפשרויות והגדרות של תוספים, פורמט זמן, טקסטים של ווידג'טים ועוד.

en: This is the list of strings that are not used or they are linked to wrong translation data.
he: זוהי רשימת המחרוזות שאינן בשימוש או שהן מקושרות לנתוני תרגום שגויים.

en: This preview shows where the selected string appears on your site’s front-end.
he: תצוגה מקדימה זו מראה היכן המחרוזת הנבחרת מופיעה בחזית האתר שלך.

en: This update includes %d new strings and %d updated strings. You can review the strings below. Then, go to the <a%s>bottom of this page</a> and click on the Proceed button.
he: עדכון זה כולל %d מחרוזות חדשות ו-%d מחרוזות מעודכנות. ניתן לבדוק את המחרוזות למטה. לאחר מכן, עבור אל <a%s>תחתית דף זה</a> ולחץ על הלחצן 'המשך'.

en: This will load the translation files and WPML will be able to scan them.
he: זה יטען את קבצי התרגום ו-WPML יוכל לסרוק אותם.

en: To translate strings automatically, by your translators or a translation service, use the %sTranslation Dashboard%s.
he: כדי לתרגם מחרוזות באופן אוטומטי, על ידי המתרגמים שלך או שירות תרגום, השתמש ב%sלוח הבקרה לתרגום%s.

en: Track where strings appear on the site
he: עקוב אחר מיקום המחרוזות באתר

en: Translate User Meta Information
he: תרגם מידע מטא של משתמשים

en: Translate User properties
he: תרגם מאפייני משתמש

en: Translate base slugs of custom post types and taxonomies (via WPML -> Taxonomy translation).
he: תרגם מזהי בסיס של סוגי פוסטים מותאמים אישית וטקסונומיות (דרך WPML -> תרגום טקסונומיה).

en: Translate front-end texts you can customize from the WordPress admin like footer text, copyright notices, plugin options and settings, time format, widget texts, and more.
he: תרגם טקסטים בחזית האתר שניתן להתאים אישית מממשק הניהול של WordPress כמו טקסט כותרת תחתונה, הודעות זכויות יוצרים, אפשרויות והגדרות של תוספים, פורמט זמן, טקסטים של ווידג'טים ועוד.

en: Translate strings
he: תרגם מחרוזות

en: Translate strings automatically, with your translators or a translation service
he: תרגם מחרוזות באופן אוטומטי, עם המתרגמים שלך או שירות תרגום

en: Translate strings in %s
he: תרגם מחרוזות ב-%s

en: Translate texts in admin screens
he: תרגם טקסטים במסכי ניהול

en: Translate texts you can customize from the WordPress admin but which appear on the front-end.
he: תרגם טקסטים שניתן להתאים אישית מממשק הניהול של WordPress אך מופיעים בחזית האתר.

en: Translating Strings From Admin and Settings
he: תרגום מחרוזות מניהול והגדרות

en: Translating User Meta Information With WPML
he: תרגום מידע מטא של משתמש עם WPML

en: Translation
he: תרגום

en: Translation complete
he: התרגום הושלם

en: Translation is in progress
he: התרגום מתבצע

en: Translation needed
he: נחוץ תרגום

en: Translation needs update
he: התרגום זקוק לעדכון

en: Translation status:
he: מצב תרגום:

en: Translations for strings updated
he: תרגומים עבור מחרוזות עודכנו

en: Unselect all strings that match this search
he: בטל את הבחירה בכל המחרוזות התואמות לחיפוש זה

en: Untranslated strings that I encounter while logged in
he: מחרוזות שלא תורגמו שאני נתקל בהן בזמן שאני מחובר

en: Untranslated strings that all logged in, logged out users, and site visitors encounter
he: מחרוזות שלא תורגמו שכל המשתמשים המחוברים, המשתמשים שאינם מחוברים והמבקרים באתר נתקלים בהן

en: Update Now
he: עדכן עכשיו

en: Updated %s translation is available
he: קיים תרגום מעודכן עבור %s

en: Updated or new translation files detected
he: זוהו קבצי תרגום חדשים או מעודכנים

en: Updated translations (%d)
he: תרגומים מעודכנים (%d)

en: Usage
he: שימוש

en: Use WPML's %1$sTranslation Dashboard%2$s to send strings to translation.
he: השתמש ב%1$sלוח הבקרה לתרגום%2$s של WPML כדי לשלוח מחרוזות לתרגום.

en: Use theme or plugin text domains when gettext calls do not use a string literal
he: בשתמש בדומיינים לטקסט עבור ערכת עיצוב או תוספים כאשר קריאות gettext לא משתמשות בליטרל מחרוזת

en: Use this language as the default language for new strings in this domain
he: השתמש בשפה זו כשפת ברירת המחדל עבור מחרוזות חדשות בדומיין זה

en: Utilities
he: שירותים

en: WPML Package Translation is active but requires both the <a href="%s">WPML core</a> and WPML String Translation plugins to function properly.
he: WPML Package Translation פעיל אך דורש את שני התוספים <a href="%s">WPML core</a> ו-WPML String Translation כדי לפעול כראוי.

en: WPML String Translation
he: תרגום מחרוזת Wpml

en: WPML String Translation is attempting to write .mo files with translations to folder:
he: WPML String Translation מנסה לכתוב קובצי .mo ללא תרגומים לתיקייה:

en: WPML String Translation is enabled but not effective, because WPML is outdated. Please update WPML first.
he: WPML string Translation מופעל אך אינו עובד מכיוון ש-WPML לא מעודכן. ראשית עדכן את WPML.

en: WPML String Translation will send all strings to WPML’s Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
he: WPML String Translation חשלח את כל המחרוזות אל עורך התרגום המתקדם של WPML ואל שירותי התרגום שנעשה בהם שימוש.

en: WPML allows you to translate user information like the name, nickname, biography, and more.
he: WPML מאפשר לך לתרגם מידע משתמש כמו שם, כינוי, ביוגרפיה ועוד.

en: WPML can detect untranslated strings and automatically register them for translation. WPML will register any untranslated strings encountered while browsing the site.
he: וופמ"ל מזהה מחרוזות לא מתורגמות ורושם אותן אוטומטית לתרגום בעת גלישה באתר.

en: WPML could not delete the strings
he: WPML לא הצליח למחוק את המחרוזות

en: WPML could not detect the translation files (.mo) for %s. To fix this, visit your site's frontend in a secondary language. | WPML could not detect the translation files (.mo) for %s and %s. To fix this, visit your site's frontend in a secondary language.
he[0]: WPML לא הצליח לזהות את קבצי התרגום (.mo) עבור %s. כדי לתקן זאת, בקר בחזית האתר שלך בשפה משנית.
he[1]: WPML could not detect the translation files (.mo) for %s and %s. To fix this, visit your site's frontend in a secondary language.

en: WPML found %s new or updated .mo files. Their texts were added to the translations table.
he: WPML מצא %s קבצי.mo חדשים או מעודכנים. הטקסטים שלהם נוספו לטבלת התרגומים.

en: WPML has found new or updated translation (.mo) files and needs to scan them to find translatable strings.
he: WPML מצא קבצי תרגום (.mo) חדשים או מעודכנים וצריך לסרוק אותם כדי למצוא מחרוזות הניתנות לתרגום.

en: WPML needs to update the database. This update will help improve WPML's performance when fetching translated strings.
he: WPML צריך לעדכן את מסד הנתונים. עדכון זה יעזור לביצועים של WPML בעת שליפת מחרוזות מתורגמות

en: WPML will now track where your site's text (strings) appears as you browse both the admin and front-end.
he: WPML יעקוב כעת אחר המקומות בהם מופיע הטקסט (מחרוזות) של האתר שלך בזמן שאתה גולש הן בממשק הניהול והן בחזית האתר.

en: WPML's documentation on troubleshooting .mo files generation.
he: התיעוד של WPML אודות פתרון בעיות בהפקת קובצי .mo.

en: Waiting for translator
he: ממתין למתרגם

en: We have detected a problem with some tables in the database. Please contact %1$sWPML support%2$s to get this fixed.
he: גילינו בעיה בחלק מהטבלאות של מסד נתונים זה. צור קשר עם %1$sהתמיכה של WPML%2$s כדי לתקן זאת.

en: Widgets
he: ווידג'טים

en: With Priority:
he: עם עדיפות:

en: Yes - disable these notifications completely
he: כן - השבת התראות אלה לחלוטין

en: You can add to the String Translations table texts that appear in the admin screens of the theme and plugins. To do this, go to %1$sAdmin Texts Translation%2$s
he: אתה יכול להוסיף לטבלת תרגומי המחרוזות טקסטים המופיעים במסכי הניהול של התבנית והתוספים. כדי לעשות זאת, עבור אל %1$sתרגום טקסטים ניהוליים%2$s

en: You cannot add packages in this language to the basket since it already contains posts, packages or strings of another source language!
    					Either submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
he: לא ניתן להוסיף חבילות בשפה זו לסל מכיוון שהיא כבר מכילה פוסטים, חבילות או מחרוזות של שפת מקור אחרת!
    					 שלח את הסל הנוכחי ולאחר מכן הוסף את הפוסט או מחק את הפוסטים בשפה שונה בסל הנוכחי

en: You have selected strings belonging to a package. Please select all strings from the affected package or unselect these strings.
he: בחרת מחרוזות השייכות לחבילה. בחר את כל המחרוזות מהחבילה המושפעת או בטל את הבחירה של מחרוזות אלה.

en: You're trying to import strings that are already registered in %1$s. To import them as %2$s, first %3$schange the source language of existing strings%4$s using String Translation. Then, try importing them again.
he: אתה מנסה לייבא מחרוזות שכבר רשומות ב-%1$s. כדי לייבא אותן כ-%2$s, ראשית %3$sשנה את שפת המקור של המחרוזות הקיימות%4$s באמצעות תרגום מחרוזות. לאחר מכן, נסה לייבא אותן שוב.

en: hide textdomains
he: הסתר תחומי טקסט

en: none
he: ללא

en: recommended
he: מומלץ

en: show textdomains
he: הצג תחומי טקסט

en: x &nbsp;Clear filters
he: x &nbsp;נקה מסננים
